Vasky jsme zvládli rozběhnout s třiceti tisíci, říká zakladatel obuvnické firmy Václav Staněk

24. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Staněk, zakladatel obuvnické firmy Vasky
0:00
/
0:00

Jeho rodným městem je Zlín a vzorem Tomáš Baťa. Stejně jako on začal podnikat v šestnácti letech. Původně dělal vrcholově atletiku, ale kvůli cukrovce se sportem skončil.

„Začínal jsem u sebe v pokojíčku, na pingpongovém stole se rodily moje plány,“ říká Václav Staněk, který se do byznysu vrhl už jako náctiletý. Jeho firma navázala na zlínskou obuvnickou tradici.

Je také čtyřnásobným mistrem České republiky v běhu na 800 metrů v žákovských a dorosteneckých kategoriích. „Věděl jsem, že chci podnikat, ale zároveň jsem se chtěl také věnovat atletice, která mě bavila a naplňovala.“ Předčasně mu však slibně rozjetou kariéru ukončila cukrovka.

Cílevědomost hraje důležitou roli jak ve sportu, tak v podnikání. „Musíte makat, plánovat, umět si načasovat formu. Pokud nemá člověk cíl, tak se ho potom těžko dosahuje,“ myslí si Staněk.

Na rozjezd potřeboval 30 tisíc korun, což není žádná závratná suma. „Bylo to všechno, co jsem měl, takže víc možností ani nebylo. Díky mým kamarádům, kontaktům a píli našeho týmu jsme to zvládli i s těmi 30 tisíci,“ svěřuje se v rozhovoru Staněk.

Nosí Václav Staněk i jiné boty, než ty, které jeho firma vyrábí? Kolik lidí se podílí na výrobě jednoho páru bot? A jsou boty první věcí, které si u člověka všimne? Poslechněte si celý rozhovor!

autoři: Lucie Hostačná , lop | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?