Václav Souček: Sedmnáct měsíců

Sedmnáct měsíců prý trvala příprava šestisetstránkové smlouvy mezi EU a Velkou Británií - a teď bude následovat vysilující zrychlené jednání, nezbytné po razantním odmítnutí britským Parlamentem. Což neznamená, že po zdrcujícím hlasování shodí znesváření poslanci i vládu premiérky Mayové. 

Na šachovnici zájmů se očekává rovněž nezbytný protitah „sedmadvacítky“, poněkud inovovaná forma dohody o spořádaném odchodu, řízeném oběma stranami. Případný tvrdý brexit byl bolel (údajně především Německo), jenže citlivými nervy jsou provázány obchodní vztahy všech.

Kdo bude moudřejší za týden, či za měsíce, toho musíme dočkat jako husa klasu. Slyšet jsou i pesimistické zmínky, hlásající, že tvrdý brexit se změní v brexit natvrdlý. A kdyby fungoval někdejší Prognostický ústav, nejspíš by se seriózně zaobíral souvislostmi s oznámením elitního brankáře Petra Čecha o ukončení kariéry…

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.