Úterní Noční linka: Které nářečí je vám blízké?

27. listopad 2018

Narodili jste se v regionu, kde je dodnes živé místní nářečí? Dokážete tím nářečím plynule hovořit? Mají podle vás nářečí budoucnost v povědomí dalších generací? Které nářečí je blízké právě vám?

Přestože je Česká republika malým státem, mluví se zde řadou různých nářečí. Jedna věta se dá říci hned několika způsoby, a dokonce se může stát, že Čech Čechovi vůbec nemusí rozumět. A zvláště území Moravy je značně nářečně rozrůzněné.

Nářeční rozdíly se sice bohužel čím dál víc stírají, ale přesto stále regionální různost v češtině zůstává a je tomu tak na celém území Česka. Svou mluvou jsme všichni svázáni s krajem, odkud pocházíme. Dává nám pocit, že někde máme své kořeny, i když se třeba během života několikrát stěhujeme. Byla by škoda se té rozmanitosti vzdát. Pojďme si tedy o nářečích která jsou blízká právě vám, popovídat.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.