Tisíce Romů na Slovensku nemají přístup k pitné vodě
Na Slovensku je v 21. století asi 7 % romských obydlí bez přístupu k pitné vodě. Také to je realita tisíce Romů v roce 2017 – mnozí z nás si to ani neumíme představit. Celá čtvrtina osídlení romských komunit dodnes není plně zásobovaná veřejným vodovodem. Ale jedna věc je dostupnost vodovodu a druhá jeho využití lidmi z romských komunit.
Podle údajů z Atlasu romských komunit je nejhorší situace v segregovaných obydlích, kde víc než 11 % nemá přístup k pitné vodě. Asi 20 % používá jiné zdroje, anebo nemá přístup k pitné vodě vůbec. V takovýchto lokalitách vodu získávají z různých přírodních zdrojů, pokud nemají dostupné studně, tak to jsou například přírodní studničky.
První Romka: „Takovou vodu nemůžeme pít, aby děti onemocněly, dostaly žloutenku. Myslí si, že když jsme Cigáni, žijeme jinak a jsme na to zvyklí.“
Druhá Romka: „I my, Romové, za to můžeme, ale víc město.“
První Romka: „Záchody nemají, žijí jak, s prominutím, prasata. Možná i to prase má lepší život, než oni tady! Tady Romové nemají vodu, záchod, nic, nemají na to prostředky – co mají dělat?“
Někde si Romové chodí pro vodu k vodovodům na veřejných prostranstvích, například na hřbitovech a podobně. V komunitách, kde není dostupný trvalý zdroj pitné vody, se nejčastěji vyskytují střevní infekční onemocnění , jako jsou dysenterie (úplavice). Koncem léta a začátkem podzimu dochází v některých osadách především na východě Slovenska i k epidemiím žloutenky typu A. Vládní zplnomocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz:
„Důstojné podmínky jsou důležité nejen pro samotnou komunitu, ale i pro majoritu, pro celé Slovensko, protože když člověk vyroste v takovéto osadě, tak je mnohem nižší pravděpodobnost, že se pak dokáže zapojit na trh práce. Nelze se zapojit do procesu zaměstnanosti, když člověk vyrůstá v podmínkách, kde ani základní hygiena není dané, natožpak nemluvě o školství.“
Mnohé obce se snaží přístup Romů k vodě zabezpečit. V Žiarskej osadě pod Kortínou zřídily stanici osobní hygieny se dvěma sprchami, toaletami a pračkou, ale také komunitní centrum. Oboje sídlí v kontejnerech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.