Synagoga v Nové Cerekvi připomíná Ištařinu bránu

17. srpen 2014

Osud židovských památek často odráží osud zdejších Židů. Také v Nové Cerekvi byli za druhé světové války židovští obyvatelé deportováni do koncentračních táborů a německá armáda zlikvidovala vnitřní zařízení synagogy. Ta pak sloužila jako sklad nábytku z vyklizených židovských domů. Za komunismu byla využívána jako depozit Spojených kartáčoven Pelhřimov, potom byla v roce 1990 prodána soukromému podnikateli a nadále chátrala.

Nakonec ji v roce 1998 vykoupila Židovská obec v Praze a začala připravovat její obnovu. K té došlo z největší části v letech 2010-2014 v rámci projektu 10 hvězd.

Bývalá židovská čtvrť v Nové Cerekvi se nachází v severní části městečka a dodnes se z ní dochovala synagoga, židovské hřbitovy, chudobinec, továrna bratří Šlingů a skupina obytných domků. Synagoga je výškovou dominantou severní části městyse a spolu s farním kostelem vytváří typickou siluetu Nové Cerekve, jak říká odborný pracovník Židovského muzea v Praze Arno Pařík:

Synagoga v Nové Cerekvi

„Je tam obrovská synagoga mezi takovými přízemními domečky. Ta je pověstná, protože je to dominanta města – vedle kostela na náměstí. Druhá věc jsou ty domečky okolo synagogy, které jsou stále obývané, ale kdysi patřily místním Židům, ačkoliv tam nebylo to osídlení tak koncentrované, protože zástavba na okraji malé obce je spíše roztroušená. Ale přesto třeba pod synagogou je rabínský dům, pěkně zachovaný i se studnou a se vším zařízením v krásném stavu.“

Zhruba 100 metrů severovýchodně od synagogy je další památka.

„O kousek dál, to je vidět okny ze synagogy, jsou dva spojené hřbitovy – starý a nový. Takže ti lidé jsou tam stále přítomni, protože tam vidíte ty náhrobky.“

Židé v Nové Cerekvi žili od 16. století a v polovině 19. století jich tam bylo 160 – tvořili tedy asi 13 procent všech obyvatel. Právě tehdy na místě dřívější dřevěné synagogy vybudovali nový svatostánek.

Opravený oltář synagogy v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku

„Z té doby poemancipační, tedy po polovině 19. století, je tam tato nová synagoga, která je jednou z nejstarších tohoto typu. Byla postavena v letech 1854-55 místním stavitelem architektem Štěpánem Walserem ve velmi neobyčejném stylu, protože tenkrát ještě neexistoval žádný takový typ, který se používal, jako o něco později třeba novorománský. Tady kombinovali různé prvky, ale velmi originálním způsobem, takže z toho vznikl takový hrad, který připomíná normanskou architekturu nebo něco starověkého.“

A Arno Pařík dodává, k jakému architektonickému slohu lze synagogu zařadit.

„Je to raný historismus, to znamená, že právě ještě nebyly vyzkoušené všechny ty postupy a styly, které se potom přijímaly z historie. Tak to je na tom zajímavé. V tomto případě se stavitel inspiroval historickou architekturou, možná částečně opravdu tou normanskou ze Sicílie, a také bych řekl, že v tom jsou asyrsko-babylónské prvky – trochu to připomíná takovou Ištařinu bránu. V tomhle je ta synagoga jedinečná a i v interiéru je velmi působivá.“

Opravený oltář synagogy v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku

S krásou této synagogy souvisí i téma stálé expozice, která v ní byla díky projektu 10 hvězd umístěna.

„Protože je ta synagoga tak architektonicky zajímavá, tak se rozhodlo, že tam umístíme expozici věnovanou architektuře synagog. V postraních lodích (je to trojlodí, takže to není vidět na první pohled) je třicet panelů, kde je popsána historie od nejstarších dob – od Jeruzalémského chrámu a od starověkých synagog, až do středověku a k renesanci, baroku, klasicismu, empíru – až po tu dobu historismu, která má šest panelů na galerii.“

A ještě je nutno dodat, že ani v době oprav nebyla synagoga v Nové Cerekvi bez života – patřila totiž k dějištím Festivalu řemesel a vyznání na trase Greenway.

Spustit audio