Středeční Noční linka: Tužkou, perem, na psacím stroji, klávesnicí počítače

1. březen 2023

1. března 1873 začala společnost Remington sériově vyrábět psací stroje. Ovšem ještě dlouho poté se ve školách vyučoval krasopis a dopisy jsme psali ručně.

Jak šel čas, svěřili jsme psaní třeba úředních dopisů psacím strojům – nejdříve mechanickým, posléze elektrickým. A zhruba posledních třicet let už většina z nás používá k psaní (i osobních dopisů) textové editory v počítači. Že to má za následek proměnu našeho krasopisu ve škrabopis, je jen jeden z důsledků. Tím dalším je třeba to, že už ani nevíme, že se pro opravy textu psaného na stroji používaly korekční pásky.

Jak a čím píšou posluchači Českého rozhlasu? A přečtou dnes po sobě svoje vlastní poznámky? To se ukáže v dnešní Noční lince s Borkem Kapitančikem, telefonovat můžete na číslo 731 800 900, psát do formuláře níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.