Středeční Noční linka: Přeslechy, zkomoleniny a slovní hříčky

12. červen 2024

Mnohdy stačí nedávat dobrý pozor, poslouchat jen na půl ucha a máme je tady! Takzvané přeslechy, slova mírně zkomolená či jinak pospojovaná.

Někdy prostě mysl vytváří jazyk a možná, když jste byli menší, vám slova v písničkách nedávala smysl, protože ani to „půrko”, ani tu nogu v přípitku „noga je tam, noga je tam, živijó!” jste si neuměli představit.

Svěříte se v dnešní Noční lince se slovními hříčkami vzniklými záměrným či neúmyslným přeslechnutím či záměnou podobně znějících slov? A třeba i tím, co to způsobilo?

Vašim příběhům bude dnes otevřena Noční linka s Borkem Kapitančikem. Do studia volejte na číslo 731 800 900, pište na e-mail linka@rozhlas.cz nebo do webového formuláře níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.