Stoletá varhanice Alena Veselá: „Ať je člověk jak starej, tak musí mít vždycky něco, na co se těší“
Varhanice, profesorka a dlouholetá rektorka JAMU Alena Veselá oslavila neuvěřitelné sté narozeniny. Její přínos pro hudební život v Brně je zásadní – jen na akademické hudební půdě působila téměř padesát let. Apetýt byl tentokrát v roli gratulanta a nahlédl i do soukromí vitální hudebnice.
První vzpomínka z raného dětství je na bratra, vybavuje si Veselá v rozhovoru s Jarkou Vykoupilovou. „Měla jsem ohromnýho otce, on se nám strašně věnoval, na klavír se mnou hrával na čtyři ruce jako s malou holkou.“
Po své mamince zase zdědila hudebnice talent na cizí jazyky: „Od dvou let jsem začala s němčinou, od osmi s francouzštinou, anglicky později a na gymnáziu jsem měla ještě latinu,“ vyjmenovává své jazykové dovednosti. Znalost řečí pro ni byla podstatná. „Hrála jsem všude po světě a musela jsem se domluvit,“ dodává.
Varhany se ozvou
„Dej si na to pozor, varhany se ozvou, až když na ně dostaneš vztek,“ komentuje s úsměvem vzpomínku na hraní Alena Veselá. Varhany se totiž liší i v náročnosti na tuhost kláves. Důležitou roli hraje u varhan dozvuk. „Zažila jsem dozvuk 12 vteřin, nesmíte spěchat a velice artikulovat,“ vysvětluje hudebnice.
Ve svém úctyhodném věku se stále snaží dodržovat životosprávu a pravidelný denní rytmus. „Snažím se jíst dost zeleniny, nějaký ten moučník si ale neodepřu,“ říká oslavenkyně. A jaký má recept na dlouhověkost? „Ať je člověk jak starej, musí mít ještě něco, na co se těší. A nemyslet na to, co bylo,“ uzavírá Alena Veselá.
Platí, že každé varhany mají jiný zvuk? Kterou zemi si díky koncertování zamilovala? Jakého skladatele preferuje? Který sport měla nejraději? Je vedle umělkyně i praktik a organizátor? O tom si poslechněte v záznamu Apetýtu!
Související
-
Než začnete hrát na varhany, musíte nejdřív ovládat klavír, říká varhanice Hana Bartošová
Hana Bartošová organizuje Brněnský varhanní festival. V rozhovoru s Lucií Hostačnou vás na něj pozve a přiblíží mimo jiné i to, jaká je varhanní kultura v Čechách.
-
Host Apetýtu: Alena Veselá
Jako malá holka hrávala ještě manželce Leoše Janáčka. Od sedmi let chodila na hodiny klavíru, posléze piano vyměnila za varhany a ty se jí staly celoživotním osudem.
-
Na restaurování se podílelo 22 různých profesí. Do bučovického kostela se vrátily barokní varhany
Nástroj z konce 18. století byl v havarijním stavu. Skoro dva roky ho měli v péči varhanáři ve Slovinsku. Vyrobili nový varhanní stůl, opravili nebo vyměnili píšťaly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.