Sportovní komentátor Štěpán Škorpil: na svém kontě mám 4 500 sportovních přenosů
Na některé sportovní přenosy vzpomíná Štěpán Škorpil velmi rád, na jiné by raději zapomněl. Luboši Xaverovi Veselému odpověděl na otázku, jestli má sportovní komentátor právo na emoce a zda by uměl komentovat každý sport. Škorpil je známý také tím, že usiloval o to, aby byla v Čechách olympiáda.
Na svém kontě má Štěpán Škorpil 150 sportovních přenosů ročně, celkem už jich je 4 500. Za nezapomenutelný nepovažuje jeden, ale celou sérii:
„Nebyl to jeden přenos, ale hned celá série… Mistrovství světa v atletice v Helsinkách v roce 1983. Byla to tenkrát zajímavá situace. Cyklisté, plavci, vzpěrači i boxeři, ti všichni už měli dávno světové šampionáty, ale atleti to do nekonečna oddalovali. Měli Mistrovství Evropy, Mistrovství Afriky, ale světový šampionát neměli a největší slávu nechávali na olympiádu. A najednou se ukázalo, že o atletiku mají televizní společnosti velký zájem, a tak se v roce 1983 uskutečnil světový šampionát v Helsinkách ve Finsku.
Naše výprava tenkrát získala každý den medaili, byly to celkem čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Dvě zlaté vybojovala Jarmila Kratochvílová, jednu Helena Fibingerová a jednu zlatou Imrich Bugár. Naše země se umístila jako čtvrtá na světě,“ přiblížil Škorpil.
Komentátor a emoce
Štěpán Škorpil si myslí, že sportovní komentátor má právo projevovat emoce a vysvětlil Xaverovi proč:
„Víš, na druhou stranu - zkus si představit sebe, že bys seděl u televizní obrazovky, hraje se MS ve fotbale, Česko hraje finále, dá gól a komentátor suše oznámí, že je to 1:0. Mám rád, když komentátor reaguje srdcem.“
Slovní zásobu může, podle Škorpila, komentátor používat v různých variantách. Jednou dostal za úkol komentovat i pozemní hokej, což ještě nikdy nedělal. Musel se naučit pravidla a přizpůsobit se situaci: „Neexistuje sport, který bych nechtěl nekomentovat, ničemu se nebráním.“
Usiloval o olympiádu v Česku
Sportovní komentátor bojoval za to, aby se olympiáda v Česku konala, ale prý bylo tolik hlasů proti, že dnes už to není na programu dne. Domnívá se, že by to naší krajině přineslo urychlení výstavby obchvatů, dálnic a dalších staveb, které nyní pokulhávají.
Tak alespoň jeho rodinnou dovolenou ukončí malá miniolympiáda. Bude ji trávit na Sázavě ve společnosti manželky a svých vnuček. Pro vnučky má na celý týden přichystaný rozpis. Jsou v něm například služby, kdy kdo bude vařit nebo kolonka historky, kdy budou vnučky dědečkovi vyprávět, co o prázdninách zažily.
Zajímá vás, na jaký sportovní přenos by raději Štěpán Škorpil raději zapomněl, a proč? Poslechněte si celý pořad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.