Sokolnictví je hlavně o trpělivosti. Dravce plácnete a už ho neuvidíte, vysvětluje Ivan Páleník
Podle sokolníka Ivana Páleníka, který přijal pozvání do Apetýtu, je výcvik dravce jako výcvik vrcholového sportovce. „Potřebujete kondici, ošacení, být vylítaný.“
„Sokolničím s dcerkou, ta má jestřábího samečka a loví s ním bažanty. Já mám čtyřletou jestřábí samičku a lovím s ní zajíce. Máme ještě handicapovanou káni a padesát sov,“ vypočítává Páleník, který si svého prvního dravce pořídil v deseti letech.
Tvrdí, že není špatných dravců, pouze špatných sokolníků. „Sokolnictví je hlavně o trpělivosti. Cholerik nemůže dravce chovat, nemůže lovit. Psa plácnete, ten zakňučí a zas přijde zpátky, ale dravce plácnete a už ho neuvidíte.“
Dají se povahy dravců přirovnat k těm lidským? Jaká úskalí přináší jejich výcvik? Musí létat každý den nebo mají někdy i dny odpočinku? A co mu osobně chov dravců přináší? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Historie sokolnictví je pozoruhodná. Na co všechno se dravci cvičí?
Sokoli dali jméno celému speciálnímu způsobu lovu. V roce 2010 bylo české sokolnictví zapsáno na seznam UNESCO.
-
Dravci terapeuty. „Falconyterapie pomáhá hendikepovaným, nevidomým i nemohoucím,“ popisují chovatelé
Na své farmě mají Ivana a Miroslav Jirsovi spoustu zvířat, mezi nimi také dravce. Založili neziskovou organizaci Dotkni se křídel a věnují se tzv. falconyterapii.
-
Jestřábi, to jsou dravci nízkého letu
Na polích a na stromech podél cest vídáme posedávat dravce. Víte, kterým z nich se říká dravci nízkého letu? Jak jsou velcí, čím se živí a jak je sokolníci cvičí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka