Sobotní Noční linka: Konečně máme pevnou!

5. říjen 2024

Pamatujete si své první telefonní číslo? Kolik let jste čekali na zavedení pevné linky do domácnosti? Jaký byl váš nejdražší telefonní účet a co ho způsobilo? Měli jste někdy na lince odposlech? Zavolali jste si někdy o přesný čas, informační službu, nebo do telefonní seznamky? Jak jste zvládali sdílení linky se sousedy?

Kolik známých a úplatků bylo nutné vynaložit pro zavedení telefonního kabelu? Kolik času jste strávili čekáním na spojení s meziměstem? Jaké triky jste používali, abyste ušetřili na telefonních poplatcích? Měli jste někdy potíže s obsluhou rotačního číselníku?

Pevná telefonní linka byla po desetiletí symbolem moderní domácnosti a často jediným spojením se světem. V Československu byl její vývoj poznamenán nedostatkem a dlouhými čekacími lhůtami. Zatímco v 60. letech připadal jeden telefon na 15 obyvatel, v 80. letech to bylo již jeden na 5 obyvatel. Přesto mnoho domácností na svůj telefon čekalo i několik let. S příchodem mobilních telefonů začal význam pevných linek klesat. V roce 2000 bylo v ČR 3,9 milionu pevných linek, do roku 2020 tento počet klesl na 1,7 milionu. Přesto pevné linky zůstávají důležité pro starší generaci a v některých oblastech businessu.

Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.

autor: Honza Macoun
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.