Roztančené poklady: V Pardubicích spojí síly hudba a balet

Tři skladatelé sehráli klíčovou roli ve vývoji české hudební identity a jejich propojení je přirozené. Teď se spojí i s baletem
Hudebně baletní představení Roztančené poklady české hudby přinese divákům jedinečný zážitek, který propojuje mistrovská díla Bedřicha Smetany, Vítězslava Nováka a Josefa Suka s tancem. Tento projekt vznikl ve spolupráci Základní umělecké školy Pardubice Havlíčkova a Konzervatoře Pardubice.
Tito tři skladatelé sehráli klíčovou roli ve vývoji české hudební identity a jejich propojení je přirozené. „Spojení vychází i z dlouhodobé dramaturgie našeho symfonického orchestru Konzervatoře Pardubice. Jsme vlastně velkým symfonickým tělesem a tím, že školu zřizuje Pardubický kraj, tak jsme vlastně orchestrem, dá se to tak říct, i Pardubického kraje,“ vysvětluje dirigent a zástupce ředitele Konzervatoře Pardubice Tomáš Židek.
Skladatelé z kraje
Smetana je rodák z Litomyšle, Novák v Pardubickém kraji prožil konec života a Suk měl k Pardubicím hluboký vztah. „Jeho stopa je tu patrná dodnes, máme tu Sukovu třídu nebo Sukovu síň. Jeho nejslavnější dílo, suita Pohádka, bude součástí programu,“ doplňuje Židek.
Čtěte také
Choreografie se ujaly Eva Rákosová a Michala Munzarová. „Tančit na takové hudbě je radost, ale také zodpovědnost. Neexistovalo žádné předchozí baletní zpracování, takže jsme tvořily od základu,“ popisuje Munzarová.
Největší výzvy
Interpretace hudby pro balet si žádá specifický přístup. „Musíme brát ohled na tempo, aby tanečníci měli prostor pro pohyb. U koncertního provedení si můžeme dovolit větší volnost, u baletu musí být vše precizně synchronizované,“ vysvětluje Židek.
„I pro mě, co by dosud aktivní tanečnici, to byla příležitost překročit na druhou stranu do role choreografické a vedení toho tanečního souboru a vyzkoušet si kompletně popsat nový list, novou choreografii, včetně scény, včetně toho, jak výtvarně pojmout,“ popisuje největší výzvy Eva Rákosová.
Koncertní mistr Konzervatoře Pardubice Martin Zdvihal dodává: „Je pro mě ctí zahrát houslové sólo z Pohádky právě v Pardubicích, kde hrál i můj dědeček Petr Zdvihal.“
Premiéra se uskuteční 16. března ve Východočeském divadle Pardubice. „Vstupenky mizí rychle, ale plánujeme reprízy jak v Pardubicích, tak v Chrudimi,“ informuje Židek. „Diváci se mohou těšit na propojení symfonické hudby a baletu v jedinečné atmosféře,“ uzavírá Munzarová. Představení slibuje nevšední umělecký zážitek, který vzdá hold české hudební tradici.
Související
-
Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat
Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat.
-
ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích vede nový ředitel. Nechystá revoluce ani kotrmelce
Po skoro čtvrtstoletí zástupcování povýšil Miloš Šír do nejvyšší pozice. Říká, že kdyby něco chtěl změnit, už by to dávno udělal.
-
Pardubické trumpeťandy sklízí úspěchy. Teď se chlubí Zlatým oříškem
Ještě žádný učitel a ani žádná škola v historii Česka nezískali dva Zlaté oříšky. Prolomil to až Roman Faltys ze ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.