Rozsáhlý komplex Pražského hradu se dostal do Guinessovy knihy rekordů
Symbol našeho hlavního města i české státnosti. Stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, kde bylo doloženo první osídlení už v období neolitu.
Na přelomu 9. a 10. století získalo místo podobu opevněného hradiště a stalo se sídlem českých knížat. V areálu postupně vyrostlo několik kostelů a také klášter.
Když Čechám začali po knížatech vládnout králové, proměnilo se jejich sídlo ve středověký hrad s kamennými hradbami. Roku 1344 položil král Jan Lucemburský základní kámen katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která je dnes dominantou celého areálu. Za vlády Lucemburků, a pak za Rudolfa II. byl Pražský hrad hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské.
Komplex Pražského hradu je velmi rozsáhlý a dostal se dokonce do Guinessovy knihy rekordů, která ho eviduje jako největší starobylý hrad na světě, který je stále obývaný. Za vlády Habsburků byl Pražský hrad opomíjeným místem, v roce 1918, při vzniku Československa, se však opět stal centrem politické moci. Jako důkaz propojení s kořeny české státnosti můžeme vnímat třeba fakt, že na Pražském hradě jsou uloženy české korunovační klenoty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.