Richard Tesařík: Náhrada za bratra se do kapely Yo Yo Band nehledala
Zpěvák Richard Tesařík je hudebník a herec, zakladatel a zároveň frontman kapely Yo Yo Band, kterou založil se svým bratrem Vladimírem před 45 lety. Po tragické smrti Vladimíra v roce 2003 stál Richard Tesařík před těžkým úkolem. Nakonec se rozhodl, že skupina bude pokračovat a stal se jejím kapelníkem.
Zpěvák a herec Richard Tesařík se narodil v Ostravě, ale od dětství žije v Praze. Jeho rodiče se seznámili na frontě během druhé světové války. Maminka byla zdravotnice a otec Richard Tesařík starší velel jako generálmajor tankovému pluku. „Tatínek velel i doma, byl ho celý barák. Vojenský řád jsme s bratrem sice nezažívali, ale když jsem měl třeba špatně nasazenou čepici nebo špatně zapnutý kabát, tak mi to otec upravil,“ vzpomíná Richard Tesařík. Nadání a láska k hudbě doprovázela Richarda Tesaříka a jeho bratra Vladimíra od dětství. „Tatínek velmi dobře zpíval, babička byla operní zpěvačka a z maminky by se určitě stala operní diva, kdyby se nenarodila ve špatné době na špatném místě.“
Šakalí léta
Do školy chodili bratři Tesaříkové v pražských Dejvicích a mezi jejich spolužáky patřila řada dalších známých osobností. Byli to například Ondřej Hejma, Ivan Hlas nebo Petr Šabach. Život a osudy tehdejších přátel jsou částečně zachyceny ve filmu Šakalí léta. „Ve filmu je hodně pravdivého základu, je to tam brilantně popsané. Tak třeba Malagelo, o kterém zpívá Ivan Hlas. To bylo laciné dezertní víno, které tenkrát stálo asi osm korun. Hospody zavíraly večer v deset hodin, a když nás z nich vyhodili, tak jsme šli na louku a tam popíjeli právě tohle Malagelo.“
Yo Yo Band
V roce 1975 založili Richard a Vladimír Tesaříkovi Yo Yo Band, vokální kvarteto orientující se na černošský spirituál, soul a gospel. Stali se tak průkopníky tohoto hudebního žánru u nás. Dalším členem kapely byl Julius Novotný Kuzma a u kolébky kapely stál také zpěvák Ondřej Hejma. “S Ondřejem jsme znali ze školy z Dejvic, můj bratr s ním chodil do třídy. A když jsme zakládali kapelu, tak brácha šel na Babu, na první ‚Babský festival‘, kde Ondřej hrál s kapelou. Domluvili se a na jazzovém festivalu ve Slaném v hotelu Grand hrál už Ondřej Hejma s námi."
Členové Yo Yo Bandu se za čtyřicet pět let existence kapely několikrát vyměnili, ze zakládajících členů stále zůstávali bratři Tesaříkové, až do nešťastného roku 2003. Tehdy podlehl Vladimír Tesařík následkům těžkého úrazu, který utrpěl na kole. Bylo mu pouhých padesát pět. Krátce po té vydal Richard Tesařík prohlášení, že kapela bude pokračovat a ujal se po svém bratrovi funkce kapelníka. „Byla to těžká situace, ale co naděláš. Musel jsem jít dál, o zrušení Yo Yo Bandu jsem neuvažoval. Musel jsem také začít zpívat všechna sóla, což bylo dost obtížné. Děti jsem zapojit nemohl. Syn Štěpán se věnoval vrcholově sportu, mladší sice do hudby dělá, ale úplně jiný žánr. Vzali jsme tehdy navíc hráče na pozoun a museli jsme se s tím zkrátka poprat. Náhradu za bratra jsme nehledali, on zpíval prostě senzačně."
Za dobu své existence získal Yo Yo Band řadu cen a některé jeho písně zlidověly. Mezi největší hity kapely patří například písně Karviná, Jedem do Afriky, Rybitví či Kladno. „Karviná má v sobě něco, co v sobě mají jen světové hity, i když ve vydavatelství ji nepreferovali. Hudbu k písni napsal Jiří Šíma a dal ji otextovat Ivanu Hlasovi. Píseň má dokonce reálný základ. Ivan Hlas v Karviné vystupoval, ale přišlo na něj jenom pár lidí. Bydlel tenkrát v hotelu Zlatý Jelen, seděl, díval se z okna na těžní věže a v depresi z něho vypadl text na písničku Karviná,“ přibližuje vznik hitu Richard Tesařík.
Hrobník v Hamletovi odstartoval muzikálovou dráhu
S nabídkou účinkovat v muzikálu přišel za Richardem a Vladimírem Tesaříkovými jako první Janek Ledecký, který jim nabídnul role hrobníků v muzikálu Hamlet. Bratři role přijali a jejich píseň z tohoto muzikálu se stala také hitem. „Janek nám tenkrát řekl: ‚Když to zazpíváte a zatančíte, budete mít úspěch,‘ a měl pravdu. A ten úspěch přispěl také k tomu, že přišly nabídky na další muzikály, jako byly Galileo, Krysař, Kvaska, Tajemství, Touha, Robin Hood a další. Na role jsme ale měli alternace, nehráli jsme tedy každý den. Ono mít kolem deseti představení v muzikálu a k tomu ještě kolem dvanácti vystoupení s kapelou je dost náročné. Mně se naštěstí muzikál líbí, jsem trochu šašek a rád hraji komediální role.“
A pokud vás zajímá, na jaké další role Richarda Tesaříka se můžete těšit, pusťte si záznam celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.