Řemeslo žije: Nožééé, nůžkyyy, brousííím…

Dříve se nože používaly po desetiletí a o jejich ostří se starali brusiči. Dnes jich moc není a nejen nožů se týká cyklus koupit-použít-vyhodit. Přitom se dají zachránit i značně poškozené kousky. V Jirkově na Železnobrodsku se broušení ostří věnuje Pavel Vondrovský. S tupým nožem se za ním vydal redaktor Jaroslav Hoření.

Ostrý nůž je jedním z nejdůležitějších pomocníků v kuchyni. Co ale dělat, když je tupý? Asi každý se přesvědčil, že domácí brousítka kvalitní ostří většinou nezajistí. A brusiče nožů známe tak z filmu Páni kluci. Ale oni zcela nevymřeli. Zveme vás za jedním do brusičské dílničky na Železnobrodsku.

Šikovný brusič vám nabrousí nejen nůž, ať už kuchyňský, do mlýnku či mixéru nebo kruhový, ale i spoustu dalších nástrojů. Od nůžek přes dláta, sekery, kosy až po rozebíratelné zastřihovače či holicí strojky. A Pavel Vondrovský našemu kolegovi také poradil, jak s nabroušeným nožem nejlépe zacházet, aby se brzy znovu neztupil, poslechněte si to.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.