Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka
Pro skautské tábory jsou v mnoha zemích světa typické stany s podsadou. Málokdo však ví, že pocházejí z Česka. Jako první je postavili účastníci skautského tábora u Pelíškova mostu na Sázavě roku 1913.
Důvod byl prostý. Kvůli podmáčenému terénu si chtěli dát táborníci do stanů slavníky, jenže ty se nesměly dotýkat celty, jinak by do stanů teklo. Postavili tedy kolem slavníků dřevěnou ohrádku a celtu připevnili až nad ní. A stan s podsadou byl na světě.
Je pravda, že podobný typ stanu používali už v 19. století australští zlatokopové a prkny si při stavbě stanů pomáhali i vojáci v rakousko-uherské armády. V armádě Scouty však princip podsady dovedli do výsledné podoby. Známé je dokonce jméno muže, který s nápadem přišel. Historik skautingu Roman Šantora uvádí ve své knize Skautské století, že původcem nápadu byl vedoucí zmíněného tábora na Sázavě, Jan Pulkrábek.
V dnešní době už nejsou klasické dřevěné podsady tak běžné a postupně je nahrazují počnice z jiných materiálů, které se dají lépe skladovat a používat opakovaně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.