Pozvánka ke studiu Večerní akademie religionistiky

9. srpen 2014

S blížícím se koncem prázdnin máme pozvánku i pro ty, kteří už školou povinní nejsou. Katedra religionistiky Husitské teologické fakulty v Praze uspořádá pravidelné cykly večerních přednášek významných českých odborníků na světová náboženství. První z nich začne 30. září.

Večerní akademie religionistiky v letošním zimním semestru nabídne dva cykly přednášek najednou. Jednak úterní cyklus, který se konal již minulý rok, a zbrusu nový cyklus, který bude každý čtvrtek. Marek Vinklát z Husitské teologické fakulty o akademii říká:

„Večerní akademie religionistiky půjde po prázdninách do třetího ročníku a samozřejmě jsme každý rok přidávali nová témata. Tento semestr se naši posluchači mohou těšit na judaismus, islám a politiku, na mezináboženský dialog a na přednášky o tzv. New Age, tedy o hnutí Nového věku, což je označení pro náboženství, která vznikala v posledních letech, v posledním století.“

Za první dva roky své existence si Večerní akademie religionistiky dokázala najít své příznivce.

„Vytvořila se nám taková základna věrných posluchačů, kteří s námi půjdou i do třetího ročníku a v podstatě si tak uzavřou tříleté studium Večerní akademie religionistiky se všemi těmi kurzy, které jsme v posledních letech nabízeli.“

Za absolvování Večerní akademie religionistiky získají posluchači osvědčení.

„Večerní akademie religionistiky je na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy pořádána jako kurz celoživotního vzdělávání, takže naši posluchači za něj dokonce obdrží osvědčení o absolvování kursu. Samozřejmě se platí kursovné 1440 Kč za celý semestr, potažmo bez slevy 1680 Kč. Tu slevu posluchači získají, když se přihlásí do konce srpna tohoto roku, a ta cena obnáší 24 přednášek, které se budou konat v říjnu, listopadu a prosinci. A samozřejmě si posluchači mohou vybrat, jestli budou chodit na úterní kurzy nebo na čtvrteční.“

Večerní akademie religionistiky 2014

Mezi úterními a čtvrtečními přednáškami je jistý rozdíl.

„Ty úterní kurzy jsou koncipovány pro začátečníky nebo pro nové posluchače naší akademie. A už třetím rokem ty úterní přednášky budou obsahovat témata, jako jsou základy islámu, islám, náboženství v Indii, staroegyptské náboženství a filosoficko-náboženské školy Číny.“

A ke čtvrtečním kurzům Marek Vinklát uvádí.

„Ty čtvrteční kurzy jsou vždy každým rokem dělány nově, jsou tam nová témata s novými přednášejícími, a letos to právě bude judaismus, islám a politika, mezináboženský dialog a hnutí Nového věku.“

Každá přednáška trvá 75 minut.

„Každý večer buď v úterý nebo ve čtvrtek se vždy konají dvě přednášky za sebou. Takže těch týdnů bude celkově dvanáct, ale přednášek posluchači uslyší 24.“

K přednášejícím patří přední čeští odborníci.

„Mezi špičky přednášejících můžu zmínit například profesora Kropáčka, českého arabistu a islamologa, nebo docenta Mendela, který je expertem na současný islám a na islám a politiku. A také rád připomenu docenta Jiřího Janáka z Českého egyptologického ústavu.“

Přihlášky na Večerní akademii religionistiky jsou k dispozici na webových stránkách Husitské teologické fakulty v Praze.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.