Pondělní Noční linka: Pohodlné cestování – autem nebo na kole?

14. listopad 2022

Datum 14. listopadu je známý jako Den bez aut. V tento den bychom si měli odpustit pohodlnou jízdu autem a využít jinou formu dopravy. Prvopočátky ideje Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let dvacátého století, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus snižuje kvalitu života ve městě a má negativní vliv na životní prostředí.   

Ve Zlíně, odkud se dnešní Noční linka vysílá, jsou hlavní tahy velmi často "ucpané" a mnohdy je rychlejší přejít přes centrum pěšky než projet autem. Ale mnozí si tak nějak zvykli na pohodlí automobilů a autobusem nebo na kole se nám někdy zkrátka nechce. Ale kdo má ten benzín platit? 

Jak to vypadá u vás ve městě? Jak se silnice a doprava ve vašem městě za poslední léta proměnila? Jak to máte vy s plechovými miláčky? Jste bez nich jako bez ruky? Jak vzpomínáte na vaše první auto? Využíváte často městskou hromadnou dopravu? Strávili jste za svůj život hodně času na cestách? Dojížděli jste za prací? Jezdili jste nejraději vlakem nebo autem? Jak na ty časy vzpomínáte? Chodili jste rádi a často pěšky? Třeba jako malí několik kilometrů do školy? A co letadlo ... už jste někdy letěli letadlem? Byl to zážitek?

Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!

Spustit audio

Související