Polešovské drmolice šly na jarmark do Nivnice. Ženský sbor z Polešovic zpívá už dvacet let, poslechněte si ho

21. květen 2020

Jan Káčer představuje ženský sbor Polešovské drmolice s jejich profilovým CD.

Polešovice nejsou jen svahovou vinařskou obcí se stovkou hektarů vinic, kde můžete zaslechnout i zdejší specifické nářečí, které se liší od zbytku Slovácka zálibou ve dvojhláskách -ou- a -ej-, ale i domovem ženského sboru.

Děvčata se poprvé sešla v záři roku 2000 s nápadem, aby se při hodovém krojovém průvodu objevily i stárky a podstárky minulých let. Protože do té doby chodili v průvodu kromě chasy jen jejich chlapi jako lajblisté. Z úspěšného tažení nakonec vznikl ženský sbor.

Jejich první hodovou písničkou byla píseň Polešovské drmolice šly na jarmark do Nivnice…, a tak jim ty drmolice zůstaly. Vedoucího postu se ujala Dobromila Krysová a hudební stránku si vzala na povel Ivana Vaďurová. Ženský sbor vydal v roce 2014 své profilové CD s názvem Dycky sem si vybírala a v letošním roce slaví kulaté dvacáté výročí.

autor: Jan Káčer | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?