Petra Černocká a Jiří Pracný: Jedeme podle emocí, nevymýšlíme systém, který by fungoval
Role Saxany byla v podání zpěvačky Petry Černocké tak výrazná, že už ji jí nikdo neodpáře. „Samozřejmě, každý mi to připomíná, ale nijak mi to nevadí. Já už tehdy zpívala, bylo mi 19 a pan režisér Vorlíček výborně akcentoval vyzdvihnout tu mladou konzervatoristku, kterou jsem byla.“
S kytaristou Jiřím Pracným žije už 30 let. Poznali se při práci, líbila se mu kapela, se kterou Petra Černocká hrála. K filmu Dívka na koštěti, kde jeho žena ztvárnila nezapomenutelnou Saxanu, dodává: „Já jsem to nijak nesledoval a dodneška se pyšním tím, že jsem ten film nikdy neviděl celej.“
Petra Černocká roli získala klasickým konkurzem. „Tehdy jsem hrála už dva roky v Semaforu, vím, že mě tam Václav Vorlíček viděl. Po konkurzu jsem měla možnost s ním chvilku mluvit. Byla jsem mladá a taková drzejší, trošku flink, a asi se mu představa takové čarodějky zalíbila. Možná jsem to taky utáhla na nos,“ směje se Petra.
Hele, jde Saxán
Film Dívka na koštěti se hraje i několikrát do roka, a tak se s popularitou Saxany veze i Jiří. „Lidi si za tu dobu všimli, že mám po svém boku sympatického pána a občas volali: Hele, jde Saxán.“ „Saxán mi nevadí, ale taky jsem dobrej kytarista. Spousta lidí mě vnímá jen jako manžela od Černocký.“
Jiří chtěl být kytaristou odmala. Ale v rodině moc podpory nenašel. „Já jsem se stal kytaristou, protože jsem byl trochu úpornej. Nebyl jsem ale rodiči podporovanej. Táta mě šoupnul do fabriky, ale mezitím jsem furt brnkal. Profesionálně jsem začal až ve 28 letech, což bylo docela pozdě. Nejsem žádný virtuóz, ale uživí mě to.“
Petra hrála jako malá na piano, chodila do hudebky, zpívala na soutěžích. „Vlastně nevím, jestli jsem chtěla být zpěvačkou, ale tohle byla cesta, jak mě zařadit do života. Gymplem bych asi neprošla, matematika je pro mě konec. Jsem nemehlo na počty.“
Recept na šťastný život
Klape jim to i v soukromí. „Já jedu vždycky podle osobních pocitů, nevymýšlíme systém, který by fungoval,“ říká Petra. Původně si myslela, že ta dominantní je ona. „Ale jak šly roky, tak tu dominanci Jirka dost převzal. Já jsem změkla, zestárla a zpohodlněla, takže i ráda deleguju povinnosti. Jiří je teď manažerem naší domácnosti. A vždycky to nějak vybalancujeme.“ „Mám pravidelně volné dny, které trávím na chalupě. A nedávno jsme si pořídili pejska a s tím se stejně pravidla dodržovat nedají,“ doplňuje Jiří. „A tentokrát zůstane štíhlej! Nic od stolu nedostane,“ říká se smíchem a přesvědčením Petra.
Společně chodí na různé akce, ale Jiří se vždy spíš trochu straní. Petra přiznává, že víc kamarádů tam má ona. „Tak já obecně nerad chodím do společnosti, nebo spíš ve společnosti vyhledávám samotu. Řešil jsem to i s psychiatrem Janem Cimickým a ten mi řekl, že takové případy jsou,“ dodává Jiří Pracný.
Dcera a vnučka Petry jdou v uměleckých šlépějích: „Já jsem fakt ráda, že ta ženská větev pořád pokračuje. Moje dcera Bára Vaculíková má silnější hlas a líp zpívá, žánrově je náročnější. A vnučka Coco zpívá, hraje, dokonce i dabuje. Ale musím pochválit i Jiřího kluky, které jsem ‚vyfasovala‘, ti jsou zase akční. Když potřebuju něco spravit, do 24 hodin nastoupí. Přes ty děti mám život tak hezky ošetřenej, že si myslím, že si to ani nezasloužím.“
Věděli jste, že Petra Černocká je sestřenicí legendárního herce Vlastimila Brodského? Po revoluci v roce 1989 se začali víc stýkat. Jak na tu dobu s Jiřím vzpomínají? Proč je dodnes mrzí, že nedali Gottovu píseň jen s kytarou? Poslechněte si Slavné dvojice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka