Peníze si do hrobu nevezmeš. Ve sklepení pardubického zámku je k vidění nová numismatická expozice
Východočeské muzeum v Pardubicích nedávno otevřelo novou numismatickou expozici ve sklepení pardubického zámku. Nese podtitul Peníze si do hrobu nevezmeš a je určená nejen odborníkům. Poutavě přibližuje historii českých mincí i vývoj měnových systémů, a to v evropském i světovém kontextu. Víte například, kde se zrodil název pro dolar? V Jáchymově.
Sklepení pardubického zámku bylo pro veřejnost dlouho nepřístupné, a tak návštěvníci mají jedinečnou možnost prohlédnout si zároveň i nejstarší části severního křídla pardubického zámku. Tedy ty, které vznikly ještě před jeho renesanční přestavbou, kterou zahájili nejslavnější majitelé pardubického zámku, Pernštějnové.
Východočeské muzeum spravuje jednu z největších numismatických sbírek v Česku. Autorem konceptu nové expozice je historik a přední český numismatik Petr Vorel. Výstava je připravená tak, aby si ji užila široká veřejnost. V expozici si například můžete vlastnoručně vyrazit minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II. Dějinami měnových systémů provází bohatý textový i multimediální komentář.
Od denárů po koruny
Expozice je rozdělená do čtyř základních částí. Tisíciletá tradice české měny vás seznámí s historií měnových systémů v českých zemích, od nejstarších českých mincí knížete Boleslava II. až po současné bankovky.
Návštěvníkům expozice numismatiky se také otevírá zvláštní trezorová místnost. Právě tam je vystavený tak zvaný Poklad z Chýště, který čítá víc než půl druhého tisíce stříbrných mincí, denárů z počátků české státnosti. Pod zemí byly ukryty více než tisíc let.
Kdo a proč nádobu s mincemi v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, se už asi nikdy nedozvíme. Každopádně jde o výjimečný soubor, a to v evropském měřítku. K objevu denárového pokladu došlo v roce 2015 a na výstavě uvidíte i nádobu, ve které se poklad původně nacházel. Na jednom z denárů je vyražené dokonce první české slovo, nápis „Bože“.
Od tolaru k dolaru
Další částí stálé výstavy je Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a medailéra. Unikátním celkem výstavy je pohled do historie dolarové měny. Dolaru dal totiž název český tolar. Byly to stříbrné mince o vysoké ryzosti, které se razily v Jáchymově od roku 1520.
Nejprve se mincím říkalo zlatníkový groš z Jáchymova (německy Joachimsthaler gulden grosch), později jen Thaler (česky tolský či tolar). Lokální název českých ražeb, tedy název tolary, se začal užívat i v dalších zemích jako obecné označení pro velké stříbrné mince vysoké ryzosti. Toto pojmenování díky čilému obchodu přešlo do angličtiny, holandštiny a tudy vedla cesta k pojmenování dolarové měny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka