Páteční Noční linka: Chybami se člověk učí

16. duben 2021

Přísloví praví, že chybami se učíme. Ovšem třeba herečka Adina Mandlová k tomu dodávala, že když se poučíme, je obvykle pozdě.

Dělat chyby je naší lidskou přirozeností. Dělat chyby je normální a někdy i nezbytné. Dělat chyby je způsob, kterým sbíráme zkušenosti, učíme se a posouváme se dál na cestě osobního rozvoje. Naproti tomu – že někdy bývá obtížné poučit se z vlastních chyb, potvrzuje i jistý průzkum, podle nějž se náš výkon nezlepší, pokud se o tom, že jsme selhali, dozvíme formou negativní zpětné vazby. Zdá se to logické, protože tím, že utrpí naše sebevědomí, se náš výkon nezlepší, ale naopak zhorší.

Je tomu ve vašem případě právě takto? Nebo jste se z vlastní chyby poučili na celý život? Na vaše příběhy o tom, jak jste se ze selhání svých i těch ostatních (ne)poučili, se v dnešní Noční lince bude ptát Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.