Od Nového roku se mění některá pravidla rybolovu
Novela vyhlášky zákona o rybářství s platností od roku 2024 upravuje některé povinnosti rybářů. Největší změnou je, že do denního limitu úlovků se už nezapočítávají invazní nepůvodní druhy ryb zapsané na unijním seznamu.
„Do denního limitu úlovků se nově nezapočítávají invazní slunečnice pestrá, střevlička východní a sumeček černý. Zároveň vzniká povinnost rybářů evidovat údaje o těchto úlovcích, takže je musí zapisovat do povolenky k lovu,“ upozorňuje Hynek Dort ze Západočeského územního svazu Českého rybářského svazu.
Další změnou je, že v mimopstruhových rybářských revírech se do denního limitu úlovků kromě kapra obecného, štiky obecné, candáta obecného, bolena dravého, sumce velkého a ryb lososovitých nově zařazuje amur bílý. „Rybář musí evidovat úlovky nejen vyjmenovaných, ale i ostatních druhů ryb. Když chytí jakoukoli rybu, ihned po jejím ulovení musí zapsat druh ryby a počet ulovených kusů. Celkovou hmotnost ryb dopisuje až před odchodem od vody, přičemž nesmí přesáhnout 7 kg,“ doplňuje Hynek Dort.
Novela se dotkne také pstruhových revírů
Jak zástupce Západočeského územního svazu Českého rybářského svazu dále uvádí, na pstruhových rybářských revírech bude povoleným způsobem lovu lov přívlačí a lov muškařením nově od 16. dubna do 30. listopadu. V období od 1. září do 30. listopadu bude smět být nástraha opatřena pouze jedním jednoháčkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.