Od instantní kávy, přes turka až k té výběrové. Káva lidi spojuje, myslí si pražič Pavel Haninec
„Díky studiu na Mendelově univerzitě jsme se podívali do Nikaragui, navštívili jsme Zambii i Vietnam. Společným jmenovatelem těchto krajin je, že se tam pěstuje káva. A tam to začalo!“
Káva musí projít dlouhou cestu, než skončí jako voňavý nápoj ve vašem šálku. „Kávová plantáž je krásné místo, dalo by se to popsat jako řídký les, pod kterým se pěstují kávovníky. Fyzicky nejnáročnější je sklizeň, takzvané kávové třešně se sklízí ručně po etapách a kvalita se pečlivě vybírá. Nejčastěji jezdíme do Nikaragui, tam máme ‚svoji‘ oblíbenou plantáž,“ říká pražič kávy Pavel Haninec.
O to, jak se pěstuje a zpracovává káva, aby byla dobrá, se začal zajímat na vysoké škole. Spolu se svým bratrem Petrem tam potkali sourozence stejného jména a se stejným koníčkem. Nastoupili na cestu k další spolupráci, na jejímž konci stojí touha předat kávu v co nejvyšší kvalitě – a ta vede i přes vlastní pražírnu.
Pro Hanince je káva předmětem podnikání a něčím, co ho baví. „Já mám kávu jako prostředek. Přiznám se, že vypiju cokoliv, mám svoje favority, oblíbené přípravy, ale jak jde o ten společenský aspekt, tak si dám instantní kávu i turka,“ přiznává.
Jaká je historie kávy, k čemu nám může být užitečná? Kde se Pavlu Hanincovi na cestách za kávou nejvíc líbilo a co nečekaného s tímto nápojem sám zažil? Poslechněte si v rozhovoru s Janou Kobylinskou.
Související
-
K šálku kávy si v létě dejme vždy aspoň 2 deci vody. Dobrá rada majitele pražírny kávy Patrika Lamky
Je léto, chvílemi i tropické teploty, a tak více než kdy jindy sáhneme po něčem k pití. Jaké jsou vhodné nápoje do horkých letních dnů? A patří mezi ně také oblíbená káva?
-
Jak se správně dělá káva? A z jejího pití pravý rituál? Mistrovský kurz baristky Lucie Sládkové
Ochutnejte život s vůní kávy, která není pouhým černým mokem, ale vzácným rituálem. Káva navíc spojuje lidi i kultury a správný barista má tak vřelý vztah hlavně i k lidem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka