Obyvatelé zlínské Letné sepisují petici proti výstavbě chráněných bytů pro duševně nemocné

11. duben 2019 13:44

Lidé z místní části Letná mají obavy jak z budoucích obyvatel, tak stavební techniky. Navíc tvrdí, že s nimi město o projektu málo komunikuje. To s nimi plánuje setkání.

Ve zlínské městské čtvrti Letná chce radnice vybudovat chráněné bydlení pro duševně nemocné. S tím ale nesouhlasí místní, kteří sepisují petici. Vadí jim jak jejich budoucí sousedé, tak stavební technika, která by měla jezdit pod jejich okny.  Organizátorům petice se již podařilo sesbírat na 500 podpisů.

„Největší hnací motor, proč to tady lidem vadí, je ten strach. To tady opravdu je. Lidi se bojí, není to nic, co by člověk chtěl mít před svým domem, kde vychovává děti,“ říká jeden z iniciátorů petice, Ondřej Slováček. V okolních ulicích naplnil podpisy už 40 podpisových archů.

Není jenom o tom, že by tady měli být schizofrenici, těch problému je tady víc. Prostě to místo není vhodné.
Ondřej Slováček, jeden z iniciátorů petice

„Já tu petici mám tady, je tam více než 500 podpisů. Takže těch 500 podpisů jsme nasbírali asi za 14 dní. A tady, když se na to vlastně, já to schválně ukážu, jo, tak tady vidíte samá vlastně Mostní, Bratří Sousedíků, Pod rozhlednou... všechno jsou to vlastně místní lidé. Lidé si to nepřejí. Ale těch argumentů... není jenom o tom, že by tady měli být schizofrenici, těch problému je tady víc. Prostě to místo není vhodné,“ naráží Slováček na úzké uličky mezi Baťovskými domky, kterými stěží projede popelářský vůz, natož stavební technika. Bojí se také, že by po dobu výstavby mohlo město ulici, ve které bydlí, pro ostatní dopravu uzavřít.

Město chce s místními diskutovat

Místní si stěžují, že s nimi zlínský magistrát o výstavbě v jejich okolí nekomunikuje. To ale radnice odmítá. Podle svého mluvčího Zdeňka Dvořáka se s obyvateli Letné chystá sejít. „Se prvně sejdeme s obyvateli této místní části. Je potřeba jim vše vysvětlit, předložit veškeré argumenty. Je tedy potřeba nejprve promluvit s nimi, aby neměli s ničeho obavu, aby naopak viděli veškeré výhody, která další investice v jejich čtvrti přinesou. Takže se s nimi rádi uvidíme a předložíme veškerá fakta a veškeré informace,“ ujistil Dvořák.

Město chce s obyvateli zlínské Letné o výstavbě chráněného bydlení diskutovat v pondělí 29. dubna v 18 hodin v jídelně místní základní školy. Tedy 4 dny po tom, co mají, investiční záměr projednávat zlínští zastupitelé.

autor: Lukáš Veselý
Spustit audio