O lipce, patriotech, starých sklepích a mladých písních v Bzenci
První polovina listopadu je časem mladých vín a starých písní, a obzvlášť v místech, kde má vinařství po staletí tradici. Nejinak je tomu v Bzenci, městě, ležícím už více než 100 let v jihomoraském kraji na Hodonínsku.
Velký rozvoj vinařství v Bzenci byl dán nejen zvláštními půdními podmínkami, ale také příchodem silné židovské komunity, která se na něm už od 14. století podílela. Židé vybudovali v Bzenci historicky nejstarší sklepy, které jsou na místě dodneška a ve vinařské i vinohradnické tradici tam pokračuje řada místních rodin a vinařů.
Jedním z těch, kdo vinařské žezlo zdědil po meči, je i Jan Bezchleb. Není ovšem po otci a dědovi pouze vinař, ale také enolog, a jeho Vinum Moravicum sídlí v těch nejstarších bzeneckých sklepích.
Jak se v Bzenci pracuje s vínem dnes, co je podstatou tamních slavných vín, jimž kdysi vévodila Bzenecká lipka, a v čem se od ní liší neméně slavný Bzenecký patriot? Jaký je rozdíl mezi mladými svatomartinskými víny a odůdami vhodnými k archivování? Proč má víno rádo, když se o něm mluví, a proč se při víně vždy zpívá? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka