Pylové zpravodajství

7. duben 2026 15:20

Dominantní alergeny: bříza, jasan, habr, topol, vrba, jilm, javor

V uplynulém týdnu se v jeho první chladné polovině objevovalo v ovzduší spíše menší množství pylu. Ve druhé polovině týdne se díky velmi teplému počasí rozběhla na většině území ČR plná pylová sezóna květu břízy.

V ovzduší se po oteplení vyskytovalo velké množství pylových alergenů, v závěru týdne už jasně dominoval pyl břízy - rozběhla se plná květní sezona této silně alergizující dřeviny. Vedle pylových zrn břízy byl velmi hojný také pyl jasanu a habru. Nově se začíná objevovat pyl dubu. Pylová zrna habru a dubu mohou zkříženou reakcí zesilovat potíže osob alergických na pyl břízy. Dále se v ovzduší objevoval alergologicky málo významný pyl vrby, jilmu, topolu, javoru a modřínu. Olše už nehrály žádnou roli, stejně tak postupně dokvétají topoly. Kvetoucí ovocné stromy většinou alergické problémy nevyvolávají.

V tomto týdnu očekáváme stále vysokou koncentraci pylových aeroalergenů. Jasně dominantním alergenem bude pyl břízy. Letošní sezóna květu břízy v těchto dnech vrcholí. Velmi hojný bude stále pyl jasanu. Vedle těchto pylových alergenů bude ve vzduchu pyl vrby, habru, jilmu a javoru, v teplejších oblastech se postupně bude přidávat také pyl dubu.

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do září také na internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz.

Autor: Ondřej Rybníček, Pylová služba České aliance proti chronickým respiračním onemocněním, z.s.

Spustit audio