Název Několik vět dal petici Jiří Křižan. Výzva poprvé zazněla 29. června 1989 na stanici Svobodná Evropa

Největší audioportál na českém internetu

Rádio Svobodná Evropa, studio v Mnichově | Foto: Archiv RFE/RL, ©

Název Několik vět dal petici Jiří Křižan. Výzva poprvé zazněla 29. června 1989 na stanici Svobodná Evropa

Rok 1968 měl svých 2000 slov, v roce 1989 zformulovala požadavky na celospolečenské změny petice nazvaná Několik vět. Byla to přímá reakce na tvrdý zásah bezpečnostních složek proti lidem, kteří si v lednu připomínali 20 let od upálení Jana Palacha.

Výrazní představitelé opozice skončili ve vězení, a tak vznikla petice za jejich propuštění. Autoři manifestu vyzvali vedení státu k systémovým změnám a k zásadní změně společenského klimatu v zemi. V sedmi bodech pojmenovali základní požadavky, mezi nimiž bylo i ukončení omezování svobody shromažďování, uznání nezávislých iniciativ, svoboda tisku či respektování oprávněných požadavků věřících.

Název Několik vět dal petici Jiří Křižan. Výzva poprvé zazněla 29. června 1989 na stanici Svobodná Evropa. Četla se i jména signatářů, mezi kterými byli jak obyčejní lidé, tak největší ikony tehdejší kultury, třeba Jiří Bartoška nebo Hana Zagorová. Skomírající komunistický režim je začal trestat, ale než je stihl vymazat z paměti lidí, zhroutil se. Několik vět podepsalo do listopadu 1989 na 40 tisíc lidí.

autor: Jan Herget

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.