Na živú notečku z Valašské Bystřice zahrají Cimbálové muziky Troják a Štverák
Poslední středa v měsíci patří v našem vysílání tradičně folklórnímu koncertu Na živú notečku. V zářijovém vydání koncertního speciálu se přihlásíme z Valašské Bystřice.
Cimbálová muzika Troják vznikla po šesti letech trvání stejnojmenného souboru ve Valašské Bystřici. Založila ji rodina Adamcova v roce 1997. Snahou CM Troják je navázat repertoárem na tradiční Zezulkovu cimbálovou muziku, písně čerpala z rodinného archivu Jana Stavinohy. Začínala převážně na písních k typickým tancům z Valašské Bystřice. Tyto taneční bloky v dalších letech doplnily poslechové písně a písně z celého Valašska. Muzika se významně podílí na rozvíjení místních lidových tradic, vystupuje v obci i okolí při zvykoslovných akcích jako jsou dožínky, kácení máje, hody, valašská koleda, končinové bály.
Název valašského souboru i cimbálové muziky byl odvozen od nejvyšší hory obce Tanečnice, které se říkávalo Troják, protože na jejím vrcholu se potkávají hranice tří sousedních vesnic.
„Vykutálení“ Štveráci z Valašské Bystřice
Cimbálová muzika Štverák je seskupení osmi mladých muzikantů z Valašské Bystřice. Hrají spolu příležitostně od prosince 2013. Zpěvu se členové muziky věnovali již před jejím založením – od základní školy se účastnili každoročních pěveckých přehlídek v regionu. Zde už byl krok k tomu se ještě vlastnoručně doprovodit. Radost ze zpěvu rozdávají při provedení známých, či méně známých lidových písní z různých koutů Valašska a Moravy.
Nalaďte si nás ve středu 25. září od 19 hodin na vlnách Českého rozhlasu Brno nebo sledujete online přenos na webu brno.rozhlas.cz, případně na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.