Na hrdiny se zapomíná, vysvětluje šéf vsetínských komunistů návrat sochy Julia Fučíka

23. květen 2021 08:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Komunisté odhalili před sídlem okresního výboru ve Vsetíně sochu komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka.

Komunisté odhalili ve Vsetíně sochu komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka, nemají přitom potřebné povolení. Ve vysílání Českého rozhlasu Zlín o tom diskutovali šéf okresního výboru KSČM Roman Ramach a městský zastupitel Roman Kalabus z ODS.

Vsetínští komunisté odhalili před sídlem okresního výboru sochu komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka. Odhalena byla u příležitosti květnového osvobození. Podle předsedy vsetínského okresního výboru KSČM Romana Ramacha jde o to, aby veřejnost měla možnost uctít památku tohoto hrdiny.

"Máme hodně hrdinů, ale bohužel se na ně pozapomíná," prohlásil Ramach ve vysílání Českého rozhlasu Zlín.

Jeho oponentem v diskuzi byl vsetínský zastupitel Roman Kalabus z ODS.

"Nechci vůbec zpochybňovat, co si Fučík v době fašismu prožil. Ale jeho osoba byla poněkud výrazněji zneužita jako propaganda komunistického režimu hned po druhé světové válce," namítl Kalabus.

Fučík, jehož nacisté popravili roce 1943, byl po válce uctíván jako hrdina a stal se symbolem domácího komunistického odboje proti nacismu. Po roce 1989 se naopak vynořily pochyby o legendě glorifikovaného odbojáře.

V řadě měst po pádu komunistického režimu zmizely z ulic především názvy, sochy a symboly připomínající komunistický režim a jeho představitele. Socha Julia Fučíka byla odstraněna například z prostoru před pražským Výstavištěm, které dříve neslo jméno Park kultury a oddechu Julia Fučíka. Například v roce 2019 však v Břeclavi rozhodli radní města, že most přes řeku Dyji se bude nadále jmenovat Fučíkův.

Podle vsetínské radnice je navíc umístění sochy v daném místě v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči.

"Každý hrdina, ať už je to Fučík nebo Mašín starší, si zaslouží důstojnou připomínku, aby k tomu měli lidé přístup. Musíme si tyto lidi, kteří za nás položili život, připomínat," prohlásil Ramach.

Předsedou okresního výboru je asi tři čtvrtě roku, sochu Fučíka našel uloženou v sídle výboru. Odhalení sochy se uskutečnilo v úterý. Sochu vytvořil Josef Malejovský, v 80. letech minulého století stála ve Vsetíně před základní školou.

Mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková řekla, že socha je nyní umístěna v ochranném pásmu kulturní památky. Okresní výbor KSČM má totiž ve Vsetíně sídlo nedaleko zámku.

"K tomuto kroku je potřeba stanovisko orgánu státní památkové péče. O toto stanovisko nikdo nepožádal, tudíž je umístění sochy v dané lokalitě v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči. Odbor územního plánování, stavebního řádu a dopravy, jako příslušný správní orgán, bude v této věci postupovat dle příslušných právních předpisů," uvedla Raszková.

autoři: Markéta Janíková , Radek Štěrba | zdroj: ČTK
Spustit audio