Mým plánem je vydat průvodce, který zmapuje jeskyně Evropy, prozrazuje spisovatel a cestovatel Pavel Gejdoš
Mluvčí Správy jeskyní ČR a člen Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš vás v rozhovoru pozve nejen do chladu jeskyní Moravského krasu. „Je tam tisícovka jeskyní, které příroda vytvořila,“ vypočítává Gejdoš a zve v rozhovoru nejen do těch nejznámějších, ale i na netradiční adrenalinové prohlídky.
„Zpřístupnění nových prostorů je velmi náročná věc,“ doplňuje. Nedávno se slavilo 90 let od punkevní jízdy v jeskyni, ale metody tehdejších objevitelů ke zpřístupnění se dnes použít s ohledem na ochranu přírody nemohou. Sám za jeskyněmi aktivně putuje po celé Evropě a to i kvůli přípravě nové knihy.
Kde můžete slyšet přepis netopýří echolokace? Od kolika výškových metrů se objekt stane rozhlednou? A kde najdete rozhlednovou kouli? I to se dozvíte v záznamu rozhovoru Jarky Vykoupilové s Pavlem Gejdošem.
Související
-
Rozhledny jako podle šablony. Obce „splaší“ projekt, seženou...
Rozhledna, to je vyhlídková stavba postavená za účelem rozhledu. V Česku bychom našli asi 400 rozhleden a prý nejde o tak vysoké číslo, jak se na první pohled může ...
-
Do dómu Za záclonou musíte jen v ponožkách, je tam krásná výzdoba, říká speleolog Šenkýř
Nedaleko propasti Macocha byly v roce 2021 objeveny nové prostory, speleologové našli čtyři velké dómy. Převratný objev přišel do studia podrobně představit Michal Šenkýř.
-
První parník jezdil v Brně už koncem 19. století, odhalují autoři publikace o osobní lodní dopravě
Autoři knihy Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021 Pavel Gejdoš a Petr Fiala zmapovali historii osobní lodní dopravy u nás. Sehnat dostatek podkladů nebylo snadné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.