Muzika Harafica vyráží s cimbálem dobýt Ameriku, během turné se potká i se slavnými Čechy

2. únor 2022

Cimbálová muzika Harafica z Uherského Hradiště vyráží na turné po Americe. Hrát bude v Chicagu, Washingtonu nebo New Yorku.

Nápad vyrazit s cimbálovkou na turné po Americe vznikl na popud ředitele českého kulturního centra v New Yorku. Přípravy na cestu cimbálovky Harafica za oceán trvaly téměř dva roky.

Nyní Harafica i s cimbálem vyráží na turné, během kterého bude hrát nejen krajanům v Chicagu, Washingtonu a New Yorku. Během pobytu v Americe se mají hudebníci se setkat i s Martinou Formanovou, spisovatelkou a manželkou zesnulého režiséra Miloše Formana, nebo s plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem. Členové cimbálovky se osobně těší i na návštěvu nějakého klubu nebo hokejového utkání NHL.

Po turné se Harafica rozloučí s cimbálem, na který hraje deset let. Nechají to totiž ve Spojených státech.

Den před odletem jsme mluvili s uměleckým vedoucím a cimbalistou cimbálové muziky Harafica z Uherského Hradiště Petrem Gablasem.

autoři: Andrea Kratinová , Jarka Barboříková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.