Muzeum Lega v Táboře je rájem pro všechny hravé lidi, bez ohledu na věk. Dá se z něj postavit cokoli
Pokud byste na jednom místě rádi viděli newyorskou Sochu svobody, londýnský Tower Bridge, pařížskou Eiffelovu věž a indický Tádž Mahal, můžete se vydat do centra jihočeského města Tábora. Tam totiž sídlí Muzeum Lega a všechny jmenované ikonické stavby v něm najdete. Tedy samozřejmě jejich modely, postavené z legendární stavebnice. A nejenom je.
Velkým tahákem je speciálně nasvícená a ozvučená výstava vesmírných modelů z filmových Hvězdných válek. Ta vznikla pro hlavní turistickou sezónu a v současné době je prodloužena až do ledna příštího roku.
Roční produkce kostiček všech továren firmy Lego na celém světě prý dosahuje přibližně dvaceti miliard kusů, což v přepočtu znamená, že na každého pozemšťana rok co rok připadne dva a půl nového dílku stavebnice.
S globálními počty se samozřejmě táborské muzeum nemůže srovnávat, přesto kdyby někdo spočítal, z kolika dílků jsou sestaveny vystavené modely a figurky, došel by k počtu víc jak milion a půl kusů. Což mimochodem znamená úctyhodných čtyřiačtyřicet kostek na jednoho obyvatele Tábora.
Táborská Střelnice postavená z lega vs. táborská Střelnice ve skutečnosti:
Mezi sestavenými modely najdete v muzeu v Táboře i hodně raritní kousky. „Třeba Millennium Falcon,“ říká průvodce Dušan Smrž a ukazuje na ikonický model rakety z vesmírné filmové ságy Star Wars. „To je úplně první vydání stavebnice. Její cena se dnes pohybuje zhruba kolem čtvrt milionu korun.“
Muzeum ale nenabízí jen modely raket z Hvězdných válek nebo zmenšeniny staveb světové architektury, ale vlastně všechno, co kdy firma Lego vyrobila. Návštěvníci se tak mohou pokochat pohledem na všechny možné stroje, dopravní prostředky, včetně vláčků, ale i postavy lidí a zvířat. A v expozici nechybí ani místní pamětihodnosti. „Konkrétně tu máme model táborské restaurace Střelnice anebo vilu Edvarda Beneše z nedalekého Sezimova Ústí,“ vyjmenovává Dušan Smrž.
Táborské Muzeum Lega je otevřeno celoročně, byť mimo hlavní turistickou sezónu zpravidla jen o víkendech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.