Místo trafostanice staronové sídlo gardistů – to je proměna Mlýnské brány v Kroměříži
Jediná dochovaná městská brána v Kroměříži, ve které se v uplynulých 100 letech nacházela trafostanice, se otevřela veřejnosti. V jejích prostorách totiž vznikla nová expozice věnovaná arcibiskupské gardě.
Chránit biskupy a arcibiskupy na cestách i v kroměřížském zámku - to byl hlavní úkol gardistů. A právě jejich sídlo, tedy Mlýnská brána v Kroměříži, je od června 2024 otevřená veřejnosti. V nové expozici Gardistka uvidí návštěvníci dvě století staré uniformy, ale i výzbroj nebo noclehárnu.
Do nových výstavních prostor můžete nahlédnout v reportáži Českého rozhlasu Zlín.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.



