Lidová hvězdárna v podkrkonošské Úpici píše nebeskou historii od roku 1959 a ukazuje mistrovská díla
Tady se ztratit nemůžete. Z Masarykova náměstí se po modré turistické značce vydáte pořád do kopce. Projdete mezi prvorepublikovým Divadlem Aloise Jiráska a základní školou bratří Čapků, minete budovu Husova sboru i cestu ke hřbitov. Když za sebou po pravé ruce zanecháte poslední obytné budovy, uvidíte odbočku doleva a skrz vzrostlé stromky také budovu Hvězdárny v Úpici.
Za její základy vděčíme Vladimíru Mlejnkovi (1920–1999), původně účetnímu v místní továrně na kuchyňské, obchodní nebo průmyslové váhy. V březnu 1952 zorganizoval pro místní nadšence pozorování oblohy na jižním okraji města, v místě tradičně označovaném U lipek, kde vyčnívaly dva balvany sloužící jako první pilíře pro přenosné dalekohledy.
Tamtéž vznikla v roce 1953 prkenná bouda s odsuvnou střechou, kterou však v srpnu 1954 zničila větrná smršť. Dřevěné desky prý tehdy dolétly až půl kilometru daleko, mapa Měsíce se našla napíchnutá na jedné jabloni dole v údolí. Vzápětí se proto začala svépomocně stavět zděná budova s kopulí o průměru šest metrů, která byla otevřena v roce 1959.
Co na tom, že zde nebyla přivedena pitná voda, takže si museli hvězdáři vystačit s dešťovou posbíranou do malého bazénku. Nevadily ani suché záchody… Lidová hvězdárna v Úpici od té doby píše nebeskou historii.
Zásluhou Vladimíra Mlejnka se hvězdárna nadále rozrůstala – jak stavebně, tak přístrojově. Pan ředitel se svým týmem doslova zachránil řadu mistrovských astronomických přístrojů, které jsou v provozu dodnes. Nejstarším je dalekohled Merz 180/1790 z vybavení pardubické Lidové hvězdárny barona Artura Krause (1854–1930), který jej zakoupil od mnichovské firmy G. & S. Merz München. Roku 1931 jej z pozůstalosti získala Česká astronomická společnost, ta dalekohled zapůjčila a později převedla do majetku úpické hvězdárny. Jelikož optika nestárne, dodnes se s ním v hlavní kopuli podíváte na Měsíc, planety nebo sluneční skvrny.
S astrofotografem o průměru objektivu 11 centimetrů s ohniskovou vzdáleností 50 centimetrů a dalekohledem pro zaměřování hvězd pořídil Jindřich Zeman (1894–1978) ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století krásné snímky noční oblohy zdobící tehdy stránky Říše hvězd – časopisu České astronomické společnosti, ale také pracovny a přednáškové sály mnoha hvězdáren. Mimochodem, původně se za hvězdami naváděl ručně – fotograf musel sedět dlouhé hodiny v nočním chladu, sledovat hvězdy v dalekohledu a otáčet u toho kličkou. Později tuto úmornou práci nahradil pérový mechanismus.
Z pozůstalosti po Antonínu Bečvářovi (1901–1965), jednoho z nejvýznamnějších astronomů první poloviny 20. století, pochází dvě fotografické komory se zrcadlovými objektivy o průměru 21 a 24 centimetrů, doplněné o dalekohled s průměrem objektivu 13 centimetrů. Zatímco poslední jmenovaný pochází z roku cca 1880 a vyrobila jej francouzská firma Secrétan Paris, zrcadlové komory vlastnoručně vytvořil Antonín Bečvář, jeden z nejvýznamnějších československých astronomů první poloviny 20. století. Celosvětově se proslavil především svými astronomickými atlasy (především Atlasu Coeli 1950.0), který se staly vzory pro většinu následujících podobných děl. Celá sestava Antonína Bečváře provázela při jeho působení na Štrbském plese ve funkci klimatologa, později od roku 1943 byla umístěna v malé kopuli na Skalnatém plese. V Úpici ji najdete v samostatné kopuli o průměru tři metry, kde se využívá k fotografování nebeských objektů.
VÍTE, ŽE...
- Jako každá správná hvězdárna i ta úpická vznikla na šibeničním vrchu, kde se zřejmě od 16. do začátku 18. století vykonávalo hrdelní právo. Roku 1818 zde místní mydlář Antonín Nyklíček postavil kamenný kříž, u kterého byly později zasazeny dvě lípy. Tak vzniklo označení U lipek. Pomníček je zde dodnes, hned vedle cesty z Úpice na Radeč a Libňatov.
- Ráno 16. září 1969 dopadl na střechu rodinného domku v obci Suchý Důl severovýchodně od Police nad Metují kamenný meteorit, ze kterého se po nárazu do dřevěného krovu odštěpilo několik malých úlomků. Díky rychlému zásahu pracovníků hvězdárny v Úpici byl hlavní exemplář letecky převezen do výzkumného ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu k radioizotopickému studiu. Právě tam byly zkoumány i některé vzorky hornin přivezené z Měsíce posádkou Apollo 11. Meteorit se tak stal prvním tělesem tohoto druhu na světě, které mohlo být zkoumáno stejným způsobem. Největší kus si můžete prohlédnout v Národním muzeu v Praze, jeden fragment je v National History Museum ve Washinghtonu.
- Za rozbřesku 14. června 1847 se v okolí Broumova zřítily nejméně dva železné meteority, jeden ze svědků se domníval, že do louky u Hejtmánkovic udeřil blesk. Právě v tom místě však nalezl asi jeden metr dlouhou trhlinu, z níž vyčníval černý kámen o hmotnosti 24 kilogramů. Druhý meteorit prorazil šindelovou střechu domku v cihelně mezi Broumovem a Křinicemi. Meteorit prolétl stropem a roztříštil pelest postele, na které spaly tři děti. Nakonec se jej podařilo nalézt až ve sklepě. Po zaplacení odměny se oba vzorky staly součástí majetku benediktinského kláštera v Broumově. Hejtmánkovický exemplář byl později rozřezán a je součástí mnoha světových muzeí. Meteorit z křinické cihelny je prakticky nepoškozen uchován v Národním muzeu v Praze.
- Východně od Rtyně v Podkrkonoší (mezi kopci a lesy na území zvaném Na Zada) zahlédnete soukromou hvězdárnu s kopulí o průměru 8 metrů, pro kterou byl na sklonku 20. století sestaven zrcadlový dalekohled o průměru objektivu úctyhodných 82 centimetrů. Observatoř je nyní veřejnosti nepřístupná.
- Planetku (20 254) Úpice objevil 21. března 1998 Petr Pravec na ondřejovské astronomické observatoři. Pohybuje se mezi Marsem a Jupiterem s oběžnou dobou necelé čtyři roky. Její velikost se odhaduje na cca 4 kilometry, takže je velká jako Úpice.
Dalekohledů – menších, ale i větších – v podkrkonošské hvězdárně najdete na několik desítek. Zdejší areál, stíněný ze všech strany stromy, ale zdobí lecjaké další aparáty. S jejich pomocí se studuje dění nejen na viditelném povrchu Slunce a jeho vliv na stav zemské atmosféry. Nechybí ani meteorologická a seismická měření, nebo monitorování světelného znečištění. Místní hvězdáři navíc celá desetiletí putují po světě, aby pořídili snímky úplných zatmění Slunce, ze kterých jsou po matematickém zpracování ty nejlepšími portréty sluneční atmosféry. Nedávno také otevřeli unikátní centrum, kde je i při běžné návštěvě přistihnete u jejich odborných aktivit.
Z pohledu běžné veřejnosti nabízí to, co každá taková organizace. Komentovaná veřejná pozorování denní i večerní oblohy, astronomické kroužky pro zvídavé děti nebo výjezdy z dalekohledy do bližšího i vzdálenějšího Podkrkonoší. Jakkoli se město v údolí řeky Úpy pozvolna rozšiřuje a rozsvěcuje, obloha je odtud stále ještě pěkná, v létě ozdobená Mléčnou dráhou. Ve dne oceníte také výhled na Žalman, dominantu Jestřebích hor, z cesty ke hvězdárně máte šanci spatřit i Sněžku – nejvyšší horu České republiky.
Co je však poměrně nové a s jistou mírou osobní hrdosti unikátní je oblast přibližování vesmírných krás občanům s handicapem. A je v podstatě jedno, zda se jedná o poruchu zraku, sluchu, pohybu či mentality. Na téměř vše jsou na úpické hvězdárně připraveni.
Do historie české astronomie se pak zapsali především díky Astronomickým expedicím, na nichž se mladí kosmoplavci učili poznávat hvězdnou oblohu, a tak trochu přispět i k poznání vesmíru. Za téměř sedm desetiletí touto akcí prošlo několik tisíc mladých hvězdářů, z nichž mnozí se nakonec stali profesionálními astronomy. Nebo vědci či techniky. Nebo prostě „jen“ lidmi se zájmem o přírodu. Ke hvězdám je tu totiž stejně blízko jako když se počátkem 50. let minulého století vydali na zdejší kopec U lipek první hvězdáři.
KAM NA VÝLET
Lovec komet z pevnosti Josefov
Na bastionu josefovské pevnosti najdete pamětní desku věnovanou Wilhelmu von Biela (1782–1856), který zde pobýval ve službách rakouské armády a jenž právě odtud nejen spoluobjevil kometu, ale také se zasadil o stanovení její dráhy ve Sluneční soustavě. Po kometě Halley a Encke se jednalo o třetí takový úspěch. Nepříliš výrazná kometa 3D/Biela se začala v polovině 19. století rozpadat, aby před svým definitivním rozplynutím připravila pozemšťanům několik výrazných meteorických dešťů: V roce 1872 se v průběhu jediné hodiny pozorovalo až tři tisíce meteorů, při dalším průletu v roku 1885 dokonce 15 tisíc meteorů za hodinu vylétajících ze souhvězdí Andromedy. Wilhelm von Biela (Vilém z Bílé) pocházel z rytířského rodu, který se v severočeských Řehlovicích usadil v 16. století, aby se po bitvě na Bílé hoře vystěhoval do Saska. Za svého působení v pevnosti Josefov objevil hned tři komety. Jeho jméno se dokonce dostalo na povrch našeho vesmírného souseda – Měsíc. Kráter Biela se nachází na jihovýchodní okraj přivrácené strany a má průměr 76 kilometrů.
Sluneční hodiny Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové nad Labem, na staré renesanční radnici, na náměstí T. G. Masaryka jsou barokní sluneční hodiny od Jana Engelbrechta z roku 1792 nebo 1797. Jejich číselník byl v roce 2002 obnoven podle fotografií z přelomu 19. a 20. století. Ve třicátých letech 19. století na radnici sídlil soud, proto nese průčelí budovy latinský nápis „Tento dům nenávidí špatnost, miluje mír, trestá zločiny, zachovává práva, ctí šlechetné.“
Související
-
Kosmická hlídka na jihočeské Kleti
Observatoř kousek od vrcholu hory Kleť u Českého Krumlova jsou součástí obrany Země. Astronomové zde zpřesňují dráhy těles, které se mohly srazit s naší planetou.
-
Ze dna ostravské šachty až na okraj viditelného vesmíru
Ostrava je ideální na pokus, o kterém přemýšlel už řecký filozof a přírodověděc Aristoteles. Lze ze dna studně, komínu nebo těžební jámy pozorovat hvězdy na denní obloze?
-
Kravíhorský stroj na zázraky. Kosmické modely se těší velkému zájmu
Výstavy obřích nafukovacích kosmických modelů vzbuzují obrovský zájem. Měsíc, Mars, Země nebo Slunce. Na Kraví hoře kouzlí vskutku magickou atmosféru. A to je jen začátek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka