Levanduli zasadila původně spíš jako plevel. Stačí ji správně střihat, květináč jí ale neprospívá
Kdy a jak se má stříhat levandule, aby v létě krásně kvetla? A jaké druhy existují? Své zkušenosti nám teď předává pěstitelka této voňavé byliny Olga Pospíšilová.
„Já levanduli zbožňuju, ale zároveň ji považuji za plevel, který jsem před deseti lety nasázela na pole, kde děda padesát let pěstoval brambory. A pak jsem přišla já, která se zbláznila a nasadila mezi kameny levanduli,“ říká pěstitelka, která pěstuje levanduli na poli v Oflendě u Hlinska a zpracovává květy z tisíců sazenic.
Sestřih na kluka na podzim i na jaře
Všechno levandulové kvítí je dobré po odkvětu ostříhat. Jsou dvě varianty, jak na to. „Můžete to vzít víc v létě hned po odkvětu a na jaře uděláte už jen takový kosmetický zástřih. Nebo na podzim ostříháte jen květy a na jaře to vezmete, jak se říká zgruntu. Nemůžu říct, která varianta je lepší. Ale je fakt, že po deseti letech už může být levandule i přes stříhací péči poměrně vysoká a je potřeba sazenice obměnit.
Moje zkušenost je ta, že levanduli ostříhám hned po odkvětu, což letos bylo v polovině července. A na jaře udělám už jen kosmetický sestřih, aby byly všechny rostliny stejně vysoké,“ radí Olga Pospíšilová.
Levandule v květináči neprospívá
Pěstovat levanduli v květináči Olga Pospíšilová nedoporučuje. Kupte si na jaře levanduli, dejte si ji do hliněného květináče, a pokud nemáte zahrádku, tak ji na podzim věnujte kamarádce, která má možnost nasadit ji do záhonku. Levandule totiž špatně přezimuje venku v květináči, kořínky mohou zmrznout. A v místnosti se jí také nedaří, nevyhovuje jí pokojová teplota.
„Pokud se vám nedaří pěstovat levanduli lékařskou, můžete zkusit jiné druhy. U mě teď vede levandule bílá, která má skutečně sněhobílé květy. Snažím se pěstovat i sazenice, takže mohu poradit, který druh vybrat podle toho, na jaké místo pak přijde,“ podotýká pěstitelka.
Levandule nepatří jen do přímořských oblastí. To je podle Olgy Pospíšilové mýtus. Naopak, miluje vyšší polohy. Například olej vypěstovaný z levandule v horách v Anglii, je nejvíce ceněný. Ve Francii se pěstuje kříženec levandule, což je lavandin. Tato odrůda se používá pro kosmetické účely. Levandule lékařská je primárně určená do hor.
Související
-
Korporát vyměnila za pole. S levandulí v ruce je prý šťastnější
Olga Pospíšilová není jen pěstitelkou, ale také kuchařkou, švadlenou a kosmetičkou. Na poli pěstuje 3000 rostlin levandule, ze které následně vyrábí nejrůznější produkty.
-
Kde se vysype její semínko, tam roste. Levandule se v Česku zabydlela
Už dávno neplatí, že levandule je jen symbolem Francie. Češi si ji zamilovali. Zahradník František Hlubocký nám poradil, jak ji stříhat a rozmnožovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka