Léčivé kapradí: nálev se hodí na zažívací potíže, výhonky zase do salátů nebo směsí koření

6. září 2023

V dalším vydání Babských rad se vydáme do stínu vzrostlých stromů, kde roste kapradí, jedna z nejstarších rostlin světa.

Pokud ho máte na zahrádce a díky suchu nevypadá dobře, nezoufejte! Stačí dodat rostlině pořádnou dávku vody a ona obnoví svůj růst, podobně to je i s mechem. Ty největší kapradiny mohou dorůst až do výšky 150 centimetrů.

Nálev z malých čerstvých listů, které rostou nízko při zemi, se používá ke zmírnění zažívacích potíží. Tyto mladé lístky s chutí přidejte do salátů nebo je povařte v polévce. Dají se i usušit a použít v kořenících směsích. Chutí připomínají chřest nebo houby.

Obklady z listů pomáhají na unavené a oteklé nohy například po delších túrách. Ostatně vyzkoušet můžete i koupel s kapradinovým vývarem, která tlumí příznaky revmatismu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.