Kreml na budově v památkové zóně v Uherském Hradišti vyvolal bouři. Starosta podal trestní oznámení

8. červenec 2020 16:23

Světelný nápis byl na budovu umístěn bez vědomí města Uherské Hradiště

Světlený nápis Kreml v azbuce se objevil na domě v centru Uherského Hradiště.

Budova, která se nachází v městské památkové zóně, není v majetku a správě města Uherské Hradiště. Dům patří soukromé společnosti.

Čtěte také

Nápis byl na budovu umístěn bez vědomí města Uherské Hradiště. Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) podal trestní oznámení. 

"Žádné okolnosti ani důvody této iniciativy mně nejsou známy, přesto považuji za nepřípustné, aby na budovu v Městské památkové zóně Uherské Hradiště a v bezprostřední blízkosti areálu bývalé věznice byla umisťována jakákoliv totalitní symbolika. Proto jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele z důvodu podezření ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka," uvedl Blaha. 

Vlastníkem nemovitosti je společnost Simexco. Její jednatel Vilém Kubiš dnes ČTK řekl, že instalace má upozornit na chátrání bývalé věznice v sousedství.

Podle Kubiše je jako Kreml mezi místními známá dlouho. "Jedním ze záměrů bylo upozornit na to, že se nedělá nic s věznicí vedle, kde byli vězněni političtí vězni. Je to torzo, se kterým 30 let nikdo nic nedělá," uvedl na dotaz ČTK Kubiš. Z trestního oznámení nemá obavu.

Čtěte také

"Jako firma jsme nic neporušili. Po celé republice je spousta míst, kde se rudé hvězdy zachovaly. Není to žádný zakázaný symbol. Já to vidím jako precedens. Buď všichni, nebo nikdo. Chápu, že se blíží volby, ale my se nemusíme nátlakovými akcemi ze strany některých lidí a institucí nechat dotlačit do kouta. Jsme svobodní lidé, žijeme ve svobodné zemi a myslím si, že nic špatného jsme neudělali," řekl Kubiš. Zdůraznil, že symbol i nápis jsou umístěny na soukromém majetku.

Stavební úřad podle Blahy vyzve vlastníka budovy k podání vysvětlení, kdo a za jakým účelem nápis vytvořil. Poté může ve věci podniknout další zákonné kroky.

Spustit audio

Související