Kolonáda i Jurkovičův vodoléčebný ústav se slunečními lázněmi. Podívejte se, jak se Luhačovice změní

4. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová podoba vodoléčebného ústavu s přilehlými slunečními lázněmi v Luhačovicích

Lázeňský areál v Luhačovicích čekají opravy za více jak dvě sta milionů. Obnovy se dočká kolonáda, hala s vincentkou i vodoléčebný ústav se slunečními lázněmi.

Malá a Velká kolonáda s halou, kde pramení známá Vincentka, je po desetiletích provozu ve špatném technickém stavu. Je potřeba opravit a restaurovat prosklená okna, mozaiky i mramorové sloupy.

Vzhled lázeňského centra bude vycházet z urbanistickému slohu architekta Oskara Pořísky. V nevyužitém poschodí haly, kde pramení Vincentka, nově vznikne muzejní expozice. A zpřístupněné by mělo být i pítko pramene Amandka.

Celkové náklady na rekonstrukci kolonády se pohybují kolem 103 milionů korun. Práce by mohly začít na jaře příštího roku.

Současná podoba kolonády v Luhačovicích
Plány na přestavbu kolonády v Luhačovicích

Oprav se dočká i unikátní vodoléčebný ústav s přilehlými slunečními lázněmi. Hlavní budova ústavu, kterou nechal postavit Dušan Jurkovič, chátrá už déle než deset let. Sluneční lázně se poslední opravy dočkaly v roce 1999, jsou ale nepřístupné.

V budově vodoléčebného ústavu vznikne muzejní expozice o historii lázeňství. Část výstavy připomene i hudbu a život Leoše Janáčka. Ve slunečních lázní vznikne interaktivní část expozice o lázeňství.

Náklady na opravy vedení lázní vyčíslilo na více jak 110 milionů. Pokud získají Lázně Luhačovice dotaci, chtějí začít areál opravovat v roce 2019.

Nová podoba vodoléčebného ústavu v Luhačovicích
Nová podoba vodoléčebného ústavu v Luhačovicích
Slunečné lázně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...