Knoflíková horečka v Jablonci nad Nisou
Knoflíky jsou téměř tři sta let nedílnou součástí jablonecké bižuterního výroby. Tamní Muzeum skla a bižuterie pečuje o rozsáhlou kolekci, která tento výrobní obor dokumentuje od konce 18. století po současnost.
Muzejní depozitáře ukrývají více než pět a půl milionu knoflíků nejrůznějších vzorů a materiálů a z těch nejkrásnějších teď kurátoři vytvořili výstavu s názvem Ne/zbytné detaily.
Skleněné knoflíky z Jablonce byly známé po celém světě a velmi žádané, protože dokázaly napodobit drahé kameny, gagátové šperky i smalt. Dnes už knoflíky téměř zcela vytlačily zipy, suché zipy, patenty a přezky, ovšem ty skleněné z Jablonce mají stále obrovské kouzlo, a navíc se staly cenným a drahým sběratelským artiklem.
Po stopách knoflíků se s ředitelkou Muzea skla a bižuterie Miladou Valečkovou, kurátorkou Kateřinou Hruškovou a historičkou Muzea Českého ráje z Turnova Vladimírou Jakouběovou vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.