Kdyby se život odvíjel jinak, mohl být Martin Reiner hercem Divadla Husa na provázku. Co by na to tehdy řekl Petr Oslzlý?

29. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Alena Blažejovská a Martin Reiner ve Studiu 7 Českého rozhlasu Brno | Foto: Ludmila Opltová, Český rozhlas

Přehrát celý seriál (3 z 3 dílů)

Dostupné ještě 23 dní

1. díl: Petr Oslzlý ke Světovému dni divadla

2. díl: Fajnšmekři v Sedmičce: spisovatel Martin Reiner, 1. část záznamu besedy

Dostupné ještě 23 dní

3. díl: Bogdan Trojak: Brněnské metro (3. část)

Kulturní magazín Zelný rynk přinese příspěvek Petra Oslzlého ke Světovému dni divadla. Zazní první část sestřihu z besedy se spisovatelem Martinem Reinerem. Třetí částí pokračuje četba z knihy Brněnské metro.

Na úvodní otázku odpověď neznáme. Martin Reiner totiž svůj sen z poloviny 80. let nakonec nerealizoval a kolegou herecké hvězdy Miroslava Donutila se – jak původně toužil – nestal. Uchytil se v Taneční škole Starlet Brno, nejprve jako úředník, poté i úspěšný tanečník. Až pak v něm nade všemi ostatními talenty vyhrál ten spisovatelský. Rozhodl se vyjadřovat básnickými a prozaickými texty. 

Poslechněte si první část sestřihu veřejné besedy, která proběhla 20. února ve studiu 7 Českého rozhlasu Brno v cyklu Fajnšmekři v Sedmičce. Sešli jsme se nad knižním rozhovorem „memoár-románem“ Reiner, který s ním dal dohromady Milan Ohnisko.

Čtěte také

Podle Petra Oslzlého – dramaturga, dramatika, divadelního manažera a vysokoškolského profesora, bývalého rektora JAMU, který 26. dubna oslaví osmdesáté narozeniny – ale nejen literatura, nýbrž i „divadlo v nejčistší formě vždy bylo, je a bude osobnostní výpovědí“.

I Petr Oslzlý se při příležitosti Mezinárodního dne divadla vrací do poloviny 80. let, do podzimu 1984, kdy čtyři české studiové soubory – Divadlo na okraji, Divadlo na provázku, HaDivadlo a Studio Y – uvedly poprvé Společný projekt Cesty (křižovatky, jízdní řády, setkání). Dovede i dnes společenská situace u nás a ve světě mladé české divadelníky k potřebě podobné generační výpovědi?

Nabídneme také třetí část četby z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro. Jejím interpretem je Oslzlého generační souputník Arnošt Goldflam.

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.