Kdyby se podařilo najít pracovní uniformu válečných ošetřovatelek, pokládala bych to za svatý grál, přeje si historička Suková
Po deseti letech příprav je možné momentálně v Brně navštívit v krytu 10-Z putovní výstavu s názvem Ošetřovatelky Československého červeného kříže ve Velké Británii 1939-1945. V Apetýtu vás na ni pozve historička Petra Suková.
„S Kluby vojenské historie se dlouhodobě účastním akcí, na kterých se připomínají různé události druhé světové války. Na jedné z nich mi kamarádka řekla, že se nikdo nezabýval ošetřovatelkami Červeného kříže. Tak jsem se pustila do bádání a začala sbírat příběhy, které jsou často fascinující,“ líčí historička Suková.
Čtěte také
Celý projekt kromě výstavy zahrnuje také přesah do současnosti. „Díky jmennému seznamu, který jsme uspořádali a zveřejnili i na webových stránkách je možné dohledat, zda mezi těmito ošetřovatelkami nebyla i vaše příbuzná. U žen je to vždycky složitější zejména proto, že po válce se většinou provdaly. Naštěstí mi pomohlo radou mnoho kolegů a našla jsem také dost potomků, kteří byli sdílní a ochotní se podělit o informace.“
K výstavě nepatří pouze zdokumentované události, fotografie nebo záznamy, ale také různé artefakty. Ne vše se ale zatím podařilo najít: „Každý drobný detail, na který přijdu a dosadím do dosavadní skládačky, považuju za obrovský poklad. Nejvíc ale sním o tom, že by se u někoho zachovala vycházková nebo pracovní ošetřovatelská uniforma. Pokládala bych to za svatý grál – od začátku mě zajímaly nejvíc. Třeba se ještě někdo najde, kdo ji doma má. Zatím máme čapku a kabát,“ popisuje a doufá Petra Suková.
Podle čeho si historička vybírá témata, které chce do hloubky prozkoumat? Jaké má plány do budoucna a co ji na historickém bádání nejvíc fascinuje? To si poslechněte v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Londýnské metro jezdí už 160 let. Za války ukrývalo před nálety lidi i sochy a obrazy
Londýnské metro je nejstarší podzemní dráha na světě a jako takové ukrývá řadu tajemství. Na procházku pod povrch britské metropole se vydal zpravodaj Jaromír Marek.
-
Piloti RAF: Nikdo nevěděl, jestli tady druhý den bude, nebo ne
Zemřel Emil Boček. Bývalému pilotu Britského královského letectva bylo 100 let. Připoměňte si ho reprízou pořadu Zaostřeno o letcích RAF.
-
Francie si připomíná 78 let od vylodění spojenců v Normandii, při oslavách se mluví i o Ukrajině
Na pietní akce připomínající vylodění v Normandii zavítali vojáci i váleční veteráni. Ve svých proslovech vzpomínali na operaci Overlord i na probíhající válku na Ukrajině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.