Karolinský mistr brusu Pavel Horák
Na Valašsku pod kopcem Soláň žili mistři brusiči už v 19. století. Židovský sklář Salomon Reich tam už v roce 1861 založil sklářskou huť a pojmenoval ji po své nevlastní matce - Karolinina huť.
Kolem vznikla obec Karolinka a dodneška v ní dnes žije muž, který brousí sklo starými archaickými technikami a kterého jeho brusičský um přivedl až do nejvyšších uměleckých kruhů v New Yorku.
Po několika letech v USA se mu ale zastesklo po valašských kopcích a přírodě, a vrátil se domů. Tady získal od ministerstva kultury titul „Nositel tradic lidového řemesla“ a jeho sklenice, poháry, vázy, zrcadla i plastiky, které stále brousí ručně, jsou překrásné. Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.