Karel Kryl - unikátní záznamy koncertů z Mnichova a v porevoluční pražské Lucerně

22. duben 2021

Buřič rebel, geniální básník, charismatický zpěvák a originální melodik, občan Karel Kryl je v tomto s celým svým životním příběhem a tvorbou takřka posvátnou ikonou.

Představovat osobnost Karla Kryla (1944–1994), písničkáře, básníka a novináře, není třeba. Stal se symbolem okupace v srpnu roku 1968, symbolem exilu s veškerou tou tísní. Přesto byl přítomen i v komunistickém Československu.

Čtěte také

Jeho písně se zpívaly u táborových ohňů, na vysokoškolských kolejích, a to nejen ty, které vznikly v Československu.

Stal se také symbolem návratu po listopadu 1989, kdy jeho koncerty navštěvovaly tisíce lidí. Zároveň se velmi brzy zase postavil do opozice a stal kritikem společenských změn, a to nejen svými písňovými texty, ale především těmi novinářskými.

Jeho slova jsou aktuální i dnes po letech od Krylovy smrti… Zemřel 3. března 1994 v nedožitých 50 letech. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.