Kardiolog Miloš Táborský: Už se těším na dobu, kdy u nás pití alkoholu nebude „sexy“
Profesor Miloš Táborský se specializuje zejména na poruchy srdečního rytmu a patří mezi naše přední kardiology. V kardiologii je průkopníkem zavádění nových metod diagnostiky i léčby, začal například jako jeden z prvních sledovat zdravotní stav pacientů prostřednictvím telemetrie, tedy přenosu dat na dálku.
Profesor Miloš Táborský je přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, pedagog a místopředseda České kardiologické společnosti. Patří mezi naše nejlepší kardiology a o své práci hovoří s opravdovým nadšením, považuje ji za své poslání: „Kardiologie jako obor je pro mě srdeční záležitostí. Mám velkou radost, když se někam posunu nebo něco nového zařídím. Samozřejmě ale nezapomínám ani na relaxaci. Ta největší je pro mě kynologie, tedy můj pes. Už i studie v renomovaných časopisech uvádějí, že lidé, kteří doma chovají psy nebo kočky, jsou lépe chráněni před infekcí. A díky psovi, kterého venčím, mám také hodně zdravého pohybu,“ přibližuje profesor Táborský. Přiznává, že i on musí na své zdraví dbát: „Podobně jako 40 % naší populace mám vysoký tlak, a proto se snažím žít zdravě. Jak se říká: ‚Nemohu přece kázat vodu a pít víno.‘“
Alkohol ne, kávu ano
Co se týká vína a konzumace alkoholu vůbec, je stanovisko profesora Táborského jednoznačné: „S alkoholem je to u nás špatné, bohužel jsme národem alkoholiků a v jeho spotřebě na hlavu máme jedno z nejvyšších čísel. A také si z toho neseme zdravotní důsledky, které vidím při své práci a nejenom já. S kolegy z dalších lékařských oborů jsme proto vydali stanovisko, kde se shodujeme v tom, že není možné, aby jakýkoliv lékař doporučoval pití alkoholu, byť by se jednalo i jenom o jednu skleničku denně. Na pití alkoholu zkrátka úplně zapomeňte. Já se moc těším, až budu jednou žít v době, kde pití alkoholu nebude takzvaně sexy.“
Opačný názor má profesor Táborský na pití kávy. Její přiměřená konzumace prý našemu tělu přináší spíše benefity: „Tři až čtyři šálky kvalitní italské kávy během dne vás naladí a neublíží vám. Kávu si mohou dopřát i kardiaci, ale musí mít dobře nastavenou léčbu a samozřejmě nesmí mít zdravotní indikace proti kávě.“
Hudba na operačním sále uklidní pacienta i lékaře
Kromě kávy dokáže profesora Táborského dobře naladit i hudba. Je milovníkem zejména té vážné a nejvíce miluje operu, za kterou jezdí nejenom na všechny české scény, ale i do slavné arény ve Veroně. „Vážná hudba přináší hluboký prožitek a je relaxační. Hudbu pouštím i na sále při operacích. Tam se ale s pacientem vždy dohodneme, jaký žánr mu bude vyhovovat. Když člověk leží na operačním stole a my s ním komunikujeme, je příjemné slyšet na pozadí hudbu. Během zákroku je to uklidňující pro obě strany,“ přibližuje kardiolog.
Podle profesora Táborského máme v české kardiologii celou řadu odborníků světového formátu. Jako příklad uvádí profesora Petra Widimského za jeho přínos modernizaci léčby infarktu myokardu. „Jsem velmi rád, že se tento způsob léčby rozšířil do světa právě z Prahy. Zároveň mě těší, že naopak naše republika patří mezi země, které velmi rychle akceptují nové postupy léčby,“ říká Miloš Táborský, který samozřejmě mezi naše světem uznávané odborníky patří také. A pokud vás zajímá, jaká nejnovější léčba by mohla už brzy pomoci kardiologickým pacientům, poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.