Jiříkov v Jeseníkách láká turisty do galerie s dřevěnými sochami. Největší je socha děda Praděda
Pradědova galerie v Jiříkově patří k turistickým atrakcím Jeseníků. Místní řezbář Jiří Halouzka do ní neúnavně už desítky let vyřezává dřevěné sochy, z nichž mnohé jsou unikátní. Třeba betlém v životní velikosti, který obsahuje už přes 250 soch. Dominantou jeho galerie je ale obří socha děda Praděda, symbolu a ochránce Jeseníků. Při jeho tvorbě vycházel z historické předlohy zhruba sto let starého obrazu.
Dalším unikátem Pradědovy galerie je velký dřevěný obraz Pradědovy říše, jehož originál visel v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Rozhledna i s obrazem ale po zásahu bleskem shořela. A tak řezbář Jiří Halouzka vytvořil repliku původního obrazu, na které je vyobrazen děd Praděd a další výjevy z jesenických hor. Na celý monument bylo použito dřevo ze čtyřiadvaceti lipových kmenů. Obraz je sedm metrů široký a zhruba dva a půl metru vysoký. Vystavený je v jedné ze zastřešených expozic.
Pod rukama Jiřího Halouzky ožívají také zvířata. Třeba sloni, koně, čápi či velbloudi. Tvoří je z jednoho kusu dřeva. Vyrábí i velké dřevěné kolotoče, na kterých se mohou vozit děti i důchodci. Aktuálně má rozpracovaných zhruba dvě stě soch, například vinařů či vodníků. Jeho celoživotní vášní je ale ztvárňování děda Praděda. Plastika vládce jesenických hor s bílými vousy a výškou přes deset metrů se dokonce dostala jako svého času největší socha do české knihy rekordů.
V areálu je umístěno také devět mluvících soch poutníků, které umí podat výklad ke každé navštívené sekci v několika světových jazycích, i v japonštině. Na sochy je možné libovolně sahat, takže prohlídka je zábavná i pro děti. Velká část expozice je zastřešená a návštěva galerie je tak možná i za špatného počasí. A součástí je i dančí výběh a také další živá zvířata, jako husy či výr.
Pradědova galerie v Jiříkově se nachází nedaleko hradu Sovince. A tak výlet do galerie mohou turisté spojit s návštěvou tohoto rozsáhlého hradního areálu ze 14. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.