Ivanka Devátá: O svých knihách vždy tvrdím, že jsou nesmírně špatné
Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá napsala řadu úspěšných knih, které zrcadlí její vlastní zážitky jak ze soukromého, tak divadelního života. V pořadu Xaver a host vyznala svou lásku k městu Brnu, prozradila detaily ze života spisovatelky a vyprávěla anekdoty.
Dětství prožila v Brně, kde se také poprvé postavila na divadelní prkna. Dosud na město vzpomíná s nostalgií. „Brno je můj rodný kout. Vždy, když vystoupím z autobusu v Černých Polích, kde jsme bydleli, tak se rozbrečím,“ vzpomíná herečka. Svá oblíbená místa navštěvuje, kdykoli se do moravské metropole vrátí.
Otcem Ivanky Deváté byl hudební skladatel a dirigent Antonín Devátý. Doma přesto nikdy nemuzicírovali. „Tatínek byl ve své lásce k hudbě doma opuštěný. Já jsem marně chodila na klavír, bratrovi hru na housle zakázali a maminka nikdy nezpívala, protože se styděla,“ prozradila herečka.
Kariéra na poli literatury
Po odchodu z divadla zabrousila herečka na pole literatury a stala se úspěšnou spisovatelkou. Svůj pohled na svět představila v několika prozaických knihách a fejetonech. „V knize Jen jednou mladá jsem si například vymyslela tak dokonalého muže, že po něm budu už do konce života toužit,“ říká Ivanka Devátá.
Aby vznikla knížka, potřebuje herečka především nápad. Jak ale přiznává, spoustu témat ze svého života již využila. „Napadlo mě navázat na knihu Jen jednou mladá a napsat knihu Už navždycky stará, ve které bych popsala osudy hrdinky, když už je v důchodu.“
Své knihy píše spisovatelka rukou. „Nejhorší na tom je, že mám čím dál tím horší rukopis. Když něco jeden rok píšu, tak to další dva roky luštím,“ směje se. „Když odevzdávám knihu své nakladatelce, vždy jí tvrdím, že je kniha nesmírně špatná.“
Ivanka Devátá je pravidelná účastnice rozhlasového pořadu Humoriáda, kde společně s ostatními herci a komiky vypráví vtipné anekdoty. „Historky si nikdy nepřipravuji dopředu, vždy vyplynou ze situace.“
Jaké anekdoty vyprávěla Luboši Xaverovi Veselému, uslyšíte v záznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.