I Brno má svého Gabčíka a Kubiše. Dokument Zapomenutý atentát připomene události února 1945
Režisér Pavel Jirásek a historik Jiří Skoupý představili v Apetýtu svůj společný počin – dokumentární film Zapomenutý atentát. Snímek popisuje úspěšný atentát na vysokého německého důstojníka Augusta Gölzera, který se v Brně stal v únoru 1945.
Jak jste příběh – pro veřejnost asi ne úplně známý – objevili? Zajímalo moderátorku Jarku Vykoupilovou.
„Já jsem vždycky měl rád knihy Vojtěcha Jestřába. To byl brněnský spisovatel, velký patriot a milovník Brna. A Brno Jestřábovýma očima vnímám vlastně dodnes. Byl za protektorátu členem odbojové skupiny Předvoj, která za atentátem stála. Ve svých románech a vzpomínkových knihách Brno můj Amarcord a v A zpívat do konce ten atentát nastínil a vzpomínal na něj. Když jsem na tu knihu narazil, byl jsem fascinován, že takový příběh, který je podle mě úžasný, úplně upadl do zapomnění a že jej dosud nikdo nezpracoval,“ vysvětluje Skoupý.
Kdo byli odvážní mladí odbojáři Vladimír Blažka a Alois Bauer? A jaké unikátní dobové materiály filmaři použili? Poslechněte si poutavé vyprávění v Apetýtu!
Související
-
Atentát. Poslechněte si první ze série živých zpravodajských rekonstrukcí Operace Anthropoid
Vzpomínky pamětníků, rozbory historiků a živé vstupy reportérů. Radiožurnál připomíná jeden z největších hrdinských činů v české historii – atentát na Reinharda Heydicha.
-
Eduard Stehlík: Změní film Anthropoid to, jak nás svět vnímá po Mnichovu?
Ekonomka Ilona Švihlíková nečekaně onemocněla, vysílali jsme proto reprízu rozhovoru s vojenským historikem Eduardem Stehlíkem z 4. října 2016.
-
Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut
120 let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka