Hudba mě podržela v různých životních situacích. Chci, aby i ta moje pomáhala, přeje si zpěvačka a učitelka Urbancová

23. říjen 2023

Lucie Urbancová dokáže skloubit dohromady hned několik profesí. Zpívá, hraje na klavír a je také učitelkou matematiky a fyziky na gymnáziu. Na klavír začala hrát zhruba v šesti letech: „Měli jsme klavír ve stodole, děda ho prý vyhrál za basu piv. A na tomto nástroji vlastně jsem se učila svoje základy,“ směje se.

V Apetýtu představila nahrávky autorských písní, které natočila v našem rozhlasovém studiu. Co ji inspiruje k tvorbě? „Většinou jsou to emočně vypjaté životní situace nebo osobnosti.“ Jako své pěvecké vzory uvádí třeba zpěvačky Aneta Langerovou nebo Terezu Maškovou. Ona sama ale denně nezpívá, ráda se zaposlouchá i do ticha.

Poslechněte si písničku, kterou složila po svoji maminku k významnému životnímu jubileu. „Slova ale nepřicházela sama, byl to proces,“ dodává.

„Mým největším přáním je, aby moje hudba nebo tvoření pomohlo někomu potřebnému. Aby to bylo navázané na nějaký projekt, kde může pomoct,“ přeje si do budoucna Lucie Urbancová.

Jak jí život změnil Spolek zpěvuchtivých dam a s kým z profesionálů by si ráda zazpívala? Poslechněte si Apetýt!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.