Hotel Avion nebo Zemanova kavárna. V Brně začaly oslavy 130. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse

25. březen 2025 08:00

Největší audioportál na českém internetu

Odhalení putovní nafukovací sochy architekta Bohuslava Fuchse | Foto: Václav Šálek, ČTK

Bohuslav Fuchs se narodil před 130 lety. Brno se chlubí jeho funkcionalistickými klenoty jako je třeba hotel Avion. Některé památkově chráněné domy ale zejí prázdnotou a majitelé si s nimi nevědí rady. Poslechněte si reportáž!

Nafouknutím skoro šest metrů vysoké busty začala v pondělí 24. března série oslav 130 let od narození Bohuslava Fuchse. Architektova nafukovací hlava ozdobí aktualizovanou výstavu o jeho díle na hradě Špilberk. Další připomínkové akce jsou nachystané v příštích měsících. Některé se odehrají přímo ve Fuchsových stavbách, nebo v jejich blízkosti.

Fuchsova busta je skoro šest metrů vysoká a stojí na podstavci, který je složený z geometrických objektů. Ušila ji v Brně švadlena z firmy, která vyrábí horkovzdušné balóny nebo třeba nafukovací planety pro hvězdárnu na Kraví hoře. Sochu vymysleli lidé z Fakulty architektury Vysokého učení technického a do konce června s ní objedou devět míst. Budou stát před Fuchsovými stavbami – třeba před Moravskou, dnes Komerční bankou na náměstí Svobody, před funkcionalistickým hotelem Avion, autobusovým nádražím u hotelu Grand i jinde.

Nejprve ji ale uvidí lidé na Špilberku, kde se koná výstava o moderní architektuře. Lidé uvidí zejména originály snímků od Rudolfa Sandala, který architektovy budovy fotil. Ale k tomu i některé nové předměty, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc: „Ze skláren z Květné budeme mít například nově udělané sklo, které navrhl sám Fuchs, a podobné drobnosti, které se běžně nevystavují nebo nejsou tak známé, o toto výstavu obohatíme.“

Kurátorka Lucie Valdhansová dodává, že na výstavě lidé uvidí také Fuchsův deník, který do expozice zapůjčila jeho rodina. Do knížky mu jeho přátelé napsali různé vzkazy nebo kresby. „Třeba snaha předělat jeho chatu v podobách architektury F. L. Wrighta nebo příběh/komiks o tom, jak jsme našli nový svět. Jsou tam i mnohem tíživější záznamy – třeba jeho ženy Drahomíry o tom, jak probíhal konec války v blízkosti jejich chaty a co se tam odehrálo za potyčku mezi partyzány a německými vojáky,“ popisuje kurátorka.

Expozici v létě doplní ještě další rozšířená část, věnovat se bude Fuchsovu synovi Kamilovi, se kterým navrhl třeba sídliště Jabloňová v brněnských Medlánkách nebo obchodní dům Dyje ve Znojmě.

Jaké další akce architekta Fuchce připomenou?

Třeba vystoupení Moravského klavírního tria nebo uskupení Ensemble Opera Diversa v domech, které Fuchs navrhnul. Jiné umělecké představení oživí na krátko interiér opuštěných zábrdovických lázní. Uskuteční se taky festival v Dětském domově Dagmar i výstava v Moravské galerii pod vedením dětí ze zmíněného domova. O Fuchsovi vznikne podcast, který představí jeho rodinu, nebo krátká divadelní hra v ulicích města. Jedna z jeho budov vznikne ve virtuálním světě díky počítačové hře Minecraft. Část programu je určená pro děti, tento víkend si v Domě umění města Brna vyzkouší navrhovat budovy, svá díla pak vystaví a návštěvníkům zahrají i krátké divadlo. Všechny tyto aktivity podpořilo dotací město Brno, další peníze magistrát rozděluje mezi umělce třeba na vznik módních děl ale taky jídel inspirovaných Fuchsem.

autor: Tomáš Kremr

Související